Na czym polega kolarstwo górskie

Kategoria: Rower
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 09-07-2012 r.

Lubisz przygodę i nie straszne są Ci rozbite kolana? Nie lękasz się trudnego terenu, a przy okazji lubisz jeździć rowerem? Zastanów się nad uprawianiem kolarstwa górskiego, zyskującego sobie w ostatnim czasie wielu zwolenników.

Czym jest kolarstwo górskie

Kolarstwo górskie, zwane również MTB, jest coraz bardziej modną formą kolarstwa turystycznego. Ten sport jest dobrą formą aktywnego wypoczynku oraz otrzymania solidnej dawki adrenaliny. Polega ono na przejeździe rowerem w trudnym, górskim terenie. W tym sporcie człowiek nie porusza się po wytyczonych szlakach i ścieżkach.

Jest to niełatwa dyscyplina sportu - z jednej strony wymaga od rowerzysty umiejętności podjęcia ryzyka, a z drugiej strony zdroworozsądkowego myślenia.

Rower górski

Bezpieczne uprawianie kolarstwa górskiego wymaga wyposażenia się w niezbędny sprzęt. Rower, na którym jeździ się w trudnym terenie musi być odpowiednio wytrzymały, ale jednocześnie lekki.

Taki dwukołowiec ma dodatkowo wzmocnioną ramę, żeby nie połamał się podczas gwałtownej jazdy lub skoków. Jest ona także krótsza niż w przypadku tradycyjnego roweru miejskiego, dzięki czemu rower jest bardziej zwrotny i daje się lepiej kontrolować.

Oprócz tego nie posiada błotników, a zamontowane w nim opony są grube i mają bardzo głęboki bieżnik, ułatwiający poruszanie się w trudnym terenie. Posiada też sprawne i skuteczne amortyzatory.

Sprzęt do kolarstwa górskiego

Zawodnik uprawiający kolarstwo górskie musi zadbać również o własne bezpieczeństwo. Konieczny jest solidny, wygodny kask. Nikt nie ma zamiaru się rozbijać, jednak dobrze jest się zabezpieczyć na taką ewentualność. Przyda się także odpowiedni, wystarczająco przewiewny strój, kolarskie okulary. , a także rękawiczki do jazdy rowerowej, które zapewnią dobre trzymanie kierownicy.

Zaczynając swoją przygodę z kolarstwem górskim warto uprzednio zadbać o swoją kondycję. Bez przygotowania lepiej nie wyjeżdżać w teren. Dobrze będzie wzmocnić mięśnie łydek i rąk oraz poprawić wydolność organizmu.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28163 )
Array ( [docId] => 28163 )