Pielęgnacja łańcucha rowerowego

Kategoria: Rower
Autor: Zieliński Zbigniew
Data: 05-04-2012 r.

Mechanizmy ruchome roweru, do których zaliczany jest również łańcuch, wymagają stałej i starannej pielęgnacji oraz konserwacji. Sprawdź jak to należy zrobić.

Demontaż łańcucha

Łańcuch rowery najlepiej czyścić kiedy ma się do niego swobodny dostęp. Można go uzyskać dopiero po demontażu łańcucha. Aby tego dokonać należy posłużyć się specjalnym wyciskaczem sworzni, umożliwiającym rozłączenie ogniw łańcucha.

Mycie łańcucha

W pierwszej kolejności łańcuch należy dokładnie umyć, najpierw w nafcie, później w czystej benzynie. Między pierwszym a drugim myciem dobrze jest łańcuch wyczyścić szczotką z nylonowym włosiem. Pozwoli to usunąć resztę pozostałych zanieczyszczeń.

Smarowanie łańcucha

Po dokładnym wysuszeniu ponownie montujemy łańcuch i zaciskamy sworzeń, następnie smarujemy ruchome części ogniw. Do tego celu najlepiej użyć nowoczesnych smarów silikonowych w aerozolu, zawierających mikrokuleczki teflonu. Cząsteczki teflonu wypełniają nierówności powierzchni roboczych łańcucha i powodują doskonały poślizg, wytwarzając efekt zbliżony do działania łożyska kulkowego. Ponieważ nie są jednocześnie tak twarde jak grafit (też jest w smarze grafitowym), nie powodują ścierania się sworzni.

Czyszczenie bez demontażu

Czyszczenie łańcucha można również wykonać bez jego demontażu, używając specjalnego urządzenia, które zapina się na łańcuch przy rowerze i kręcąc pedałami uruchamia się umieszczony w środku zespół czyszczący, poddający łańcuch dokładnej kąpieli.

 

Wymiana zużytego łańcucha rowerowego

Zużycie (rozciągnięcie) łańcucha sprawdza się specjalnymi szablonami. Rozciągnięty łańcuch nadaje się do wymiany, podobnie jak w przypadku uszkodzonych ogniw. Wymianę łańcucha najlepiej przeprowadzać po przebiegu 1500-3000 km (w zależności od jego klasy, techniki jazdy i warunków eksploatacji). Łatwiej i taniej wymienić łańcuch, niż przedwcześnie zużyte koła zębate.

Trzeba pamiętać, że uszkodzony lub nadmiernie zanieczyszczony łańcuch wpływa na wcześniejsze zużycie zębatek tarczy (trójtarcz) i wielotrybu.

Poradę na temat pielęgnacji i konserwacji roweru znajdziesz tutaj

Zapoznaj się z tabelą, w której znajdziesz informacje jaki podzespół roweru i kiedy należy myć i konserwować. Znajdziesz ją tutaj

Zieliński Zbigniew

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28155 )
Array ( [docId] => 28155 )