Ubiór rowerzysty

Kategoria: Rower
Autor: Zieliński Zbigniew
Data: 05-04-2012 r.

Ubiór rowerzysty zależy od sposobu użytkowania roweru, pory roku i warunków atmosferycznych. Inaczej będzie ubrany uczestnik imprezy sportowej, a inaczej osoba jeżdżąca w mieście czy wytrawny turysta.

Oto kilka wskazówek, które pomogą w doborze właściwego ubioru:

  • staraj się używać ubiorów z najlepszych materiałów,
  • ubiór powinien być lekki i przewiewny,
  • dobieraj elementy zewnętrzne ubioru w jaskrawych kolorach; będą dobrze widoczne na drodze i zapewnią Ci bezpieczeństwo (także kamizelka odblaskowa),
  • ubiór powinien być dobrze dopasowany do ciała, ale jednocześnie zapewniać dużą swobodę ruchu.

Kompletny zestaw firmowy wraz z butami to spory wydatek, dlatego na początek polecam dokładne przejrzenie garderoby i skompletowanie takiego zestawu z „przechodzonych” rzeczy. Zamożniejsi rowerzyści mogą wybierać gotowe zestawy w sklepach rowerowych lub sportowych.

Koszulki i kurtki

Podkoszulka (potówka) powinna być bawełniana, bez rękawów. Koszulka może być bawełniana, z materiałów syntetycznych, z krótkim lub długim rękawem, o grubości materiału dobranej do pory roku. Kurtka (bluza) zewnętrzna powinna być z tkanin syntetycznych jednostronnie przepuszczalnych; chroni ona od wiatru i deszczu.

Spodnie i rajstopy kolarskie

Spodenki wykonane są najczęściej z Lycry lub innych materiałów syntetycznych, powinny posiadać w kroku wkładkę wchłaniającą pot i zapobiegającą obtarciom; możliwie dłuższe (wyższe) dla osłonięcia nerek i ud (5–15 cm przed kolanem), najlepsze na szelkach.

Rajstopy powinny być wykonane z syntetyków; do jazdy w niższych temperaturach wybierajmy te wykonane z grubszego materiału z warstwą ochronną przeciwdeszczową, na gumce, względnie na szelkach.

Rękawki i nogawki

Są praktyczne zwłaszcza przy zmieniających się często warunkach pogodowych (np. w górach) - można je szybko założyć lub zdjąć. Powinny być wykonane z materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne.

 

Buty

Do jazdy na rowerze należy używać butów sportowych typu adidas, kolarskich oraz butów z klockami do pedałów clipless (mechanizm zatrzaskowy - system SPD czyli Shimano Pedaling Dynamics).

Buty powinny być dobrze dopasowane, jednak nie mogą być zbyt ciasne, ponieważ utrudniają krążenie krwi i w rezultacie drętwienie palców.

Czapka

Do jazdy na rowerze najlepiej założyć czapkę z daszkiem; lekka na lato (chroni przed słońcem), ciepła na zimę (z możliwością osłonięcia czoła i uszu), jednostronnie przepuszczalna.

Kask

Kask powinien być zawsze używany podczas jazdy w górach i przy każdej jeździe wyczynowej; musi być wykonany z wytrzymałych na uderzenia tworzyw. W zależności od wykorzystanych materiałów ma różną masę i odporność na uderzenia; obowiązkowo powinien posiadać atest. Biorąc pod uwagę spore natężenie ruchu na drogach publicznych, polecam bezwzględne jego używanie. Egzemplarz po wypadku nie może być ponownie używany!

Rękawiczki

Latem przewiewne są rękawiczki bez palców, ze spodami zapewniającymi lepszą przyczepność do kierownicy i chronią przed otarciem dłoni. Zimą należy wybrać cieplejsze rękawiczki z palcami, które powinny być wykonane z materiałów syntetycznych często z dodatkiem skóry.

Okulary ochronne

Powinny skutecznie chronić oczy przed nadmiarem światła (także UV), wiatrem i kurzem o konstrukcji zapewniającej pewne trzymanie na nosie, wykonane z wysokiej jakości tworzyw, bezpieczne w razie stłuczenia.

Peleryna kolarska

Podczas niepewnej pogody można wozić ją w kieszonce i ubrać w razie deszczu. Powinna być wykonana z materiałów syntetycznych jednostronnie przepuszczalnych. Niektóre posiadają tzw. ogonek chroniący cyklistę przed chlapaniem tylnego koła.

Zieliński Zbigniew

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28156 )
Array ( [docId] => 28156 )