Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą

Kategoria: Rower
Autor: Zieliński Zbigniew
Data: 05-04-2012 r.

Już w trakcie zakupu roweru zastanawiasz się, jak uchronić swój pojazd przed odjazdem bez zgody właściciela. Ten problem spędza sen z oczu wielu rowerzystom. Systemów zabezpieczających jest bardzo wiele, a każdy jest skuteczny do czasu, póki chroniony obiekt nie stanie się łupem złodzieja.

Nie ma doskonałych systemów zabezpieczających, są tylko lepsze i gorsze, skuteczne i nieskuteczne. Musisz wiedzieć, że każdy system ma swoje zalety i wady. Spróbuj wczuć się w podejście złodzieja i zastanów się jakie rozwiązania mogą go zniechęcić.

Najlepszą ochroną jest niestwarzanie sytuacji prowokujących do kradzieży, bo „okazja czyni złodzieja”. Dlatego nie pozostawiaj roweru:

  • w miejscach, gdzie nie masz z nim kontaktu wzrokowego i nie wiesz co się z nim dzieje w danym momencie,
  • w bardzo ruchliwych miejscach; odwrócenie Twojej uwagi tylko na kilka sekund to wystarczająco długi czas dla złodzieja,
  • w miejscu nieoświetlonym (wieczorem i nocą),
  • w pobliżu knajp i melin; użytkownicy tych miejsc nie zawahają się przed kradzieżą, gdy brakuje im na alkohol.

Dla wymienionych wyżej sytuacji nie ma znaczenia, czy Twój rower miał zapiętą kłódkę, czy też nie. Złodziej mógł go po prostu przenieść w bezpieczne (dla niego) miejsce, bez zwracania na siebie specjalnej uwagi. Tu właśnie ujawnia się wada zabezpieczenia poprzez zablokowanie koła.

Skuteczniejszym rozwiązaniem będzie przypięcie roweru do jakiegoś stałego elementu, np. słupka, kraty, znaku drogowe itp. Ale i tu czyha pułapka. Przypięcie na przykład tylko przedniego koła może skończyć się tym, że złodziej odepnie od koła resztę roweru, a brakujące koło dokupi. Jeśli blokujesz koło roweru, to niech to będzie koło tylne spięte razem z ramą i pedałem.

 

W handlu jest dość bogata oferta zabezpieczeń, jednak nie wszystkie są skuteczne i odporne na zniszczenie, dlatego warto temu poświęcić więcej uwagi.

Oto, jakie masz praktyczne możliwości:

  • kłódki zwykłe; mała skuteczność, nieporęczne, łatwe do zniszczenia,
  • kłódki szeklowe (U-Lock); duża skuteczność, trudne do zniszczenia,
  • zamki tylnego koła (montowane fabrycznie); praktyczne, ale średnia skuteczność,
  • zapięcia linkowe (zamek lub szyfr); średnia lub duża skuteczność w zależności od klasy i długości.

Należy pamiętać, że wyroby nieznanych, przypadkowych producentów na pewno nie zapewnią właściwej skuteczności ze względu na ich wątpliwą jakość.

Zieliński Zbigniew

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28157 )
Array ( [docId] => 28157 )