Co powinno zawierać wyposażenie siatkarza

Kategoria: Siatkówka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-06-2012 r.

Patrząc na siatkarza mogłoby się wydawać, że nie ma on zbyt wielkich wymagań, jeśli chodzi o sprzęt, bo wystarczy mu koszulka, spodenki, skarpety oraz buty. Jednak do kompletnego wyposażenia osoby grającej w piłkę siatkową trzeba dodać jeszcze kilka istotnych elementów.

Podstawowy zestaw do siatkówki

Wybór koszulki, spodenek czy skarpet jest uzależniony od indywidualnych upodobań zawodnika. W okresie letnim zawodnicy trenują w koszulkach bez rękawów, typu polo lub T-shirt, krótkich spodenkach i krótkich skarpetach. W czasie zimy zestaw zmienia się na rzeczy cieplejsze, przeważnie dresy z długim rękawem i nogawkami.

Ważne jest, aby ubiór nie krępował i nie usztywniał ruchów zawodnika. Dobrze, gdy zawiera systemy wentylacyjne. U kobiet zamiast spodenek stosowane są przylegające do ciała getry oraz długie skarpety – do wysokości kolan. Ważny jest również odpowiednio dopasowany stanik sportowy, który uchroni biust przed urazami, otarciami czy rozciągnięciem więzadeł go podtrzymujących.

Buty do siatkówki

Wybierając obuwie do gry w siatkówkę należy zadbać o to, aby było ono wygodne i dobrze dopasowane do stopy. Podeszwa powinna być kauczukowa, niezbyt sztywna (ogranicza ruchy), ani zbyt miękka (zbyt mała ochrona stopy).

W celach profilaktycznych buty powinny zawierać stabilizację stawu skokowego, najbardziej narażonego na urazy w czasie gry oraz poduszkę żelową zapewniająca odpowiednią amortyzację.

 

Nakolanniki

Nakolanniki, czyli ochraniacze na kolana są istotnym elementem wyposażenia zawodnika grającego w siatkówkę. Częściej stosowane są przez kobiety. Najlepiej wybierać wykonane z elastycznych materiałów zapewniających dostateczną amortyzację kolana, idealnie dopasowują się do nogi i zawierają otwór wentylacyjny w tylnej części kolana.

Do tego zestawu należy dodać jeszcze torbę sportową, przybory do mycia, ręcznik, opaski i stabilizatory ochronne, plaster bez gazy, którym siatkarze obwijają palce w celu ochrony przed wybiciem ze stawu.

Jedną z najpopularniejszych i mających największą w świecie siatkarskim renomę jest firma Asics. Zwłaszcza buty tego producenta są najchętniej wybierane przez zawodników. Wśród producentów ubioru dla siatkarzy plażowych przoduje marka Spedoo.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28181 )
Array ( [docId] => 28181 )