Jakie role w drużynie siatkarskiej spełniają poszczególni zawodnicy

Kategoria: Siatkówka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 26-06-2012 r.

W meczu piłki siatkowej bierze udział 12 zawodników, którzy podzieleni są na dwie drużyny po sześć osób. Wśród nich wyróżniamy atakujących, rozgrywających, środkowych bloku, przyjmujących. Na boisku pojawia się również siatkarz pełniący funkcję libero.

Atakujący

Ze względu na grę głównie na prawej stronie boiska nazywany jest również prawoskrzydłowym. Tylko w jednym ustawieniu atakujący kończy piłki jako lewoskrzydłowy, ma to miejsce w momencie przejścia z drugiej linii do pierwszej (obszar między siatką a linią trzeciego metra).

Podstawowym zadaniem atakującego jest kończenie przeprowadzanych przez drużynę akcji atakiem z piłki wystawionej mu przez rozrywającego na pierwszą lub drugą linię boiska. Siatkarz ten również blokuje, zagrywa i gra w obronie.

Rozgrywający

Popularnie zwany wystawiającym, mózgiem lub głową drużyny. Jego zadaniem jest wystawianie piłek przyjętych lub obronionych przez przyjmującego albo libero do zawodnika atakującego. Rozgrywający musi „gubić” blok przeciwnika, czyli wystawiać tak piłkę, aby zawodnicy z przeciwnej drużyny stojący pod siatką nie zorientowali się, do którego siatkarza będzie wystawiona piłka.

To rozgrywający kieruje grą na boisku. Każde drugie odbicie piłki na połowie danej drużyny powinno przejść przez tego zawodnika.

Przyjmujący

To zawodnik grający po lewej stronie boiska w pierwszej linii. Po wykonaniu zagrywki gra on na środku boiska, w drugiej linii. Do zadań przyjmującego należy przyjęcie zagrywki, obrona kontry przeciwnika, atak z lewej strony boiska lub atak z tzw. „pipa” wyprowadzany ze środka boiska zza linii trzeciego metra. Zawodnik ten bierze również udział w bloku oraz zagrywa. Na boisku w czasie gry znajduje się dwóch przyjmujących.

Środkowy bloku

Środkowy to zawodnik grający zawsze na środku siatki. Do jego głównych zadań należy blokowanie akcji przeciwnika oraz atakowanie z krótkiej, czyli ataku z pierwszego tempa. W momencie przejścia do drugiej linii, po stracie możliwości zagrywania, zmieniany jest przez libero. Środkowy to najczęściej najwyższy zawodnik na boisku.

Libero

Zadaniem tego zawodnika jest przyjęcie zagrywki, obrona i asekuracja. Nie może on atakować, zagrywać, blokować. Ubrany jest w strój w kolorze kontrastującym do ubioru reszty zawodników z jego drużyny. Libero gra przede wszystkim w drugiej linii, czyli za linią boiska oznaczającą 3 metr. Zawodnik na pozycji libero ma poprawić grę zespołu w obronie, zwiększyć pewność gry drużyny oraz zadbać o jak najlepsze przyjęcie zagrywki przeciwnika.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28190 )
Array ( [docId] => 28190 )