Jak można dostać się do reprezentacji narodowej

Kategoria: Siatkówka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 29-06-2012 r.

Gra z orłem na piersi to marzenie wielu młodych adeptów piłki siatkowej. Jego realizacja wymaga od zawodnika nie tylko posiadania talentu i nieprzeciętnych umiejętności. Podstawą jest ciężki trening, który pozwoli piąć się na coraz wyższe szczeble w siatkarskiej karierze.

Od samego początku

Wykazywanie się posiadanymi umiejętnościami od najwcześniejszego okresu gry w siatkówkę, czy to podczas treningów czy meczów, może zostać docenione przez trenerów lub osoby poszukujące siatkarskich talentów. Jeśli młody zawodnik błyśnie np. podczas rozgrywek szkolnych czy ligowych, ma większą szansę, że zainteresują się nim odpowiednie osoby, które przykładowo zaproponują mu grę w lepszym zespole lub naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego.

Rozgrywki na poziomie wojewódzkim czy krajowym zwiększają szansę na dostanie się do młodzieżowych lub juniorskich reprezentacji Polski, a stąd droga do seniorskiej reprezentacji jest ułatwiona.

Kadra narodowa

Zawodnicy grający na najwyższym poziomie rozgrywek krajowych, czyli Plus Lidze i Plus Lidze Kobiet, ligach zagranicznych, a czasem i zaplecza ekstraklasy, czyli zespołów I-ligowych podlegają ciągłej obserwacji. Sztab szkoleniowy reprezentacji Polski jeździ na mecze, turnieje, a także treningi wybranych ekip, zbiera odpowiednie materiały, nagrania, opinie, robi notatki, które następnie podlegają analizie. Selekcjoner przeprowadza również rozmowy z zawodnikami, których widziałby w reprezentacji.

Siatkarz lub siatkarka może dowiedzieć się o powołaniu do kadry podczas bezpośredniej lub telefonicznej rozmowy z trenerem albo po otrzymaniu stosownego dokumentu od Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

 

Na pierwsze zgrupowanie reprezentacji zapraszana jest szeroka kadra zawodników, spośród których trenerzy wybierają podstawową dwunastkę. Pozostali gracze stanowią tzw. kadrę B. Podczas problemów zdrowotnych lub słabszej dyspozycji zawodnika z podstawowego składu mają oni szansę dostania się do pierwszej drużyny.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28192 )
Array ( [docId] => 28192 )