Co to jest FIVB oraz CEV

Kategoria: Siatkówka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 18-06-2012 r.

FIVB oraz CEV to dwie organizacje sportowe, do których kompetencji należy zarządzanie i koordynowanie rozwojem piłki siatkowej. Pierwsza kieruje związkami siatkarskimi państw na arenie międzynarodowej. Druga jest organem FIVB, któremu podlegają rozgrywki toczące się na terenie Europy.

FIVB

FIVB to skrót od francuskiej nazwy Fédération Internationale de Volleyball i oznacza Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej. Powołana została podczas paryskiego kongresu w kwietniu 1947 roku przez przedstawicieli 14 krajów - Belgii, Brazylii, Czechosłowacji, Egiptu, Francji, Holandii, Węgier, Włochów, Polski, Portugalii, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Urugwaju oraz Jugosławii.

Na pierwszego prezydenta światowej organizacji siatkarskiej wybrano prezesa Francuskiej Federacji, Paula Libauda. Jednym z jego zastępców został Polak, Zygmunt Nowak. Punktem zwrotnym w historii FIVB była rezygnacja Libuada z prezydentury po 37 latach.

W czasie kongresu w Los Angeles w 1984 roku Francuza zastąpił Meksykanin, Ruben Acosta, którego w 2008 roku zastąpił Chińczyk, Wei Jizhong. Stało się to podczas 31. Światowego Kongresu FIVB w Dubaju.

Pierwsza siedziba FIVB znajdowała się w Paryżu. W 1984 roku przeniesiono ją do Lozanny w Szwajcarii.

Głównym zadaniem Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej jest organizacja oficjalnych męskich oraz żeńskich rozgrywek na poziomie reprezentacyjnym w zakresie siatkówki halowej oraz plażowej na arenie międzynarodowej. Są to takie turnieje, jak Mistrzostwa Świata, Liga Światowa, World Grand Prix, Puchar Świata, Grand Champions Cup, Klubowe Mistrzostwa Świata, Swatch FIVB World Tour, Mistrzostwa Świata, Puchar Kontynentalny i Puchar Świata w piłce siatkowej plażowej oraz turnieje olimpijskie.

Obecnie FIVB zrzesza 220 krajowych związków piłki siatkowej, działających w 5 kontynentalnych konfederacjach – azjatyckiej AVC, afrykańskiej CAVB, europejskiej CEV, Ameryki Południowej CSV oraz Ameryki Północnej, Środkowej oraz Karaibów NORCECA.

 

CEV

CEV to skrót z języka francuskiego Confédération Européenne de Volleyball, który oznacza Europejską Konfederację Siatkówki. Jest to jedna ze struktur FIVB, która kieruje 55 federacjami Starego Kontynentu.

Został założony 21 października 1963 roku w Bukareszcie w Rumunii przez 9 państw - Belgię, Czechosłowację, Francję, Włochy, Holandię, Polskę, Portugalię, Rumunię oraz Turcję. Jako pierwszy na jej czele stanął Maxem Wasterlain z Belgii. Siedziba CEV znajduje się w Luksemburgu. Obecnie funkcję prezydenta pełni luksemburczyk André Meyer, który został wybrany na to stanowisko w 2001 roku.

W zakres kompetencji Europejskiej Konfederacji Siatkówki wchodzi organizacja oficjalnych męskich i żeńskich rozgrywek piłki siatkowej halowej i plażowej na szczeblu klubowym oraz reprezentacyjnym. Zalicza się do nich Puchar CEV, Puchar Challenge, eliminacje kontynentalne do Mistrzostw Świata, Igrzysk Olimpijskich oraz Mistrzostwa Europy.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28171 )
Array ( [docId] => 28171 )