Czym jest Liga Światowa u mężczyzn, a czym Grand Prix u kobiet

Kategoria: Siatkówka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 18-06-2012 r.

Liga Światowa to prestiżowy, międzynarodowy turniej piłki siatkowej rozgrywany przez mężczyzn od 1990 roku. Siatkarki mają swój odpowiednik, którym są rozgrywki Grand Prix. W obu imprezach uczestniczą reprezentacje Polski.

Liga Światowa

Historia powstania Ligi Światowej związana jest powołaniem na prezydenta Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) Rubena Acosty z Meksyku. Stało się to w 1986 roku podczas II Światowego Kongresu w Pradze. Zdaniem Acosty odbywające się co 4 lata Igrzyska Olimpijskie oraz Mistrzostwa Świata trzeba było uzupełnić dodatkowym turniejem globalnym, który pomógłby zwiększyć popularność męskiej siatkówki na świecie.

Pierwsze rozgrywki LŚ ruszyły w 1990 roku. Wzięło w nich udział osiem zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy A: Włochy, Brazylia, Francja i USA oraz B: Holandia, Związek Radziecki, Japonia i Chiny. Turniej finałowy został rozegrany w japońskiej Osace. Wygrała go reprezentacja Włoch, która w finale pokonała Holendrów 3:0. Trzecie miejsce przypadło Brazylii, a czwarte ZSRR.

Polacy w Lidze Światowej zadebiutowali w 1998 roku pod wodzą trenera Ireneusza Mazura. Zajęli wówczas 10. miejsce na dwanaście. Biało-czerwonym tylko raz udało się wskoczyć na podium tego turnieju. Było to w 2011 roku w Gdańsku, kiedy drużyna prowadzona przez Andreę Anastasiego pokonała w meczu o 3 miejsce reprezentację Argentyny 3:0.

W 22-letniej historii LŚ najczęściej triumfowali Brazylijczycy - 9 razy, Włosi - 8 oraz Rosjanie – 2.

Grand Prix

Grand Prix jest odpowiednikiem Ligi Światowej w siatkówce kobiecej. Po raz pierwszy został rozegrany w 1993 roku. W wielkim finale w Hongkongu triumfowała reprezentacja Kuby przed Chinkami i Rosjankami.

Żeńska reprezentacja Polski w siatkówce rozpoczęła swoją przygodę w Grand Prix w 2004 roku. Prowadzone przez Andrzeja Niemczyka siatkarki zajęły wówczas ósme miejsce. Dotychczas Polkom dwa razy udało się awansować do ścisłego finału rozgrywek. Było to w 2007 i 2010 roku.

W tabeli medalowej Grand Prix przewodzi ekipa z Brazylii – 8 złotych medali, 4 srebrne i 1 brązowy. Drugie miejsce zajmuje Rosja – z kolejno 3 złotymi, 5 srebrnymi i 3 brązowymi medalami. Trzecie miejsce należy do Stanów Zjednoczonych, które mają na swoim koncie 4 złote medale i dwa brązowe.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28172 )
Array ( [docId] => 28172 )