Jakie zasady obowiązują w siatkówce plażowej

Kategoria: Siatkówka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 26-06-2012 r.

Piłka siatkowa plażowa jest specyficzną odmianą tradycyjnej siatkówki. Wiele elementów techniki i gry jest podobnych do tych obowiązujących na hali, jednak „plażówka” posiada odrębne przepisy i taktykę gry. Wynika to z dwóch czynników – podłoża oraz miejsca prowadzenia gry.

Boisko do gry w siatkówkę plażową

Siatkówka plażowa rozgrywana jest na prostokątnym boisku o długości 16 m i szerokości 8 m, przedzielonym siatką na dwa kwadraty o wymiarach 8 x 8 m. Pole gry musi być wypełnione drobnoziarnistym piaskiem, oczyszczonym z przedmiotów mogących narazić zawodnika na kontuzję, np. kamieni. Boisko ograniczone jest dwiema liniami bocznymi oraz dwiema końcowymi, o szerokości 5-8 cm i w kolorze kontrastującym z piaskiem, zwykle ciemnoniebieskim.

Siatka o długości 8,5 m i szerokości 1 m w grze kobiet jest zawieszona na wysokości 2,24 m, u mężczyzn na 2,43 m.

Podstawowe zasady gry w siatkówkę plażową

Drużyna w piłce siatkowej plażowej składa się z dwóch osób. W czasie meczu nie jest prowadzona przez trenera. Zawodnicy grają boso, chyba że sędzia wyrazi zgodę na grę w skarpetach lub butach.

Jeden set w „plażówce” trwa do momentu zdobycia przez jeden z zespołów 21 punktów lub dwóch punktów przewagi, np. 22:20, 23:21. Gra toczy się do 2 wygranych partii. W przypadku remisu 1:1 w setach rozgrywany jest set decydujący, tzw. tie-break, który rozgrywany jest do 15 punktów lub uzyskania przez jedną z ekip dwupunktowej przewagi, np. 16:14, 17:15.

Zawodnicy na boisku mogą znajdować się w dowolnym miejscu i mogą dotykać piłki każdą częścią ciała. Zespoły zmieniają strony boiska po każdych 7 punktach w setach do 21 oraz po każdych 5 punkach w tie-breaku. Zawodnicy mają 5 sekund na wykonanie zagrywki zza linii końcowej boiska. W czasie seta zespoły mają możliwość wykorzystania jednej 30 sekundowej przerwy.

Do gry w piłkę siatkową plażową używa się piłki wykonanej z materiału elastycznego, który jest odporny na wilgoć i nie pochłania wody. Powinna mieć jasny kolor, obwód 66-68 cm i wagę 260-280 g.