Jak wybrać buty do siatkówki

Kategoria: Siatkówka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-06-2012 r.

Obuwie siatkarskie powinno spełniać kilka wymagań – chronić stopę i stawy przed urazami, zapewniać szybkość i skoczność. Jednak przede wszystkim musi być wygodne. Wybierając buty do gry w siatkówkę należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Podeszwa i rozmiar buta do siatkówki

Powinna być wykonana z jasnego kauczuku z funkcją antypoślizgową zapewniającą optymalną stabilizację i zwrotność niezależnie od nawierzchni placu gry. Nie może być za sztywna, aby nie ograniczała swobody ruchu stopą, ale i nie cienka oraz miękka, bo przy intensywnym i długotrwałym treningu będziesz odczuwał ból związany z odbiciem guza piętowego czy głowy lub kości śródstopia.

Kupując buty weź pod uwagę długość stopy oraz grubość skarpetek, których używasz w czasie gry. Powinieneś wybrać obuwie o pół numeru większe od tego, które jest idealnie dopasowane do stopy. W ten sposób będzie ona miała niewielką możliwość ruchu i Ciebie nie będzie nic uwierało, a to przełoży się również na efektywność gry.

Stabilizacja i amortyzacja

Cholewa buta siatkarskiego powinna być nieco wyższa od tej w tradycyjnym adidasie, ale zarazem niższa niż w obuwiu koszykarskim. Odpowiednia wysokość buta zmniejszy ryzyko kontuzji stawu skokowego lub naderwania torebki stawowej. Powinna być sztywna, ale jednocześnie musi zapewniać maksymalną zwrotność i swobodę ruchów.

But siatkarski ma często dodatkowy rzep przy górnej krawędzi cholewy, który pomaga odpowiednio docisnąć but do kostki.

Wnętrze buta

Przymierzając buty zwróć uwagę, czy posiada on wybrzuszenie, które wypełni podbicie Twojej stopy. Jeśli odczuwasz dyskomfort przy kontakcie buta z podłożem, wybierz inny model. Konsekwencją gry w obuwiu nieprofilowanym mogą być lekkie otarcia stopy, pęcherze, a w najgorszych przypadkach płaskostopie, kontuzje kości śródstopia, zapalenia więzadeł oraz stawów.

Przy wyborze obuwia do siatkówki zwróć również uwagę na to, czy posiada ono żelową poduszkę, która zapewnia dodatkową amortyzację stopy.

Szukając butów do gry w siatkówkę warto przyjrzeć się dwóm markom, a mianowicie Asics i Mizuno, które są obecnie najlepszymi producentami obuwia dla osób uprawiających siatkówkę, zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28180 )
Array ( [docId] => 28180 )