Jak wykonać dobry blok

Kategoria: Siatkówka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 25-06-2012 r.

Niekiedy podczas oglądania meczu piłki siatkowej możemy usłyszeć, że dany zawodnik ma świetne wyczucie bloku. Dotyczy to zwłaszcza siatkarzy grających na środku bloku. Jednak umiejętność blokowania to nie tylko wrodzony talent, ale przede wszystkim wiele elementów, których można się nauczyć.

Po co wykonywany jest blok w siatkówce

Celem bloku jest przede wszystkim zdobycie punktu bezpośrednio poprzez zatrzymanie ataku wyprowadzanego przed drużynę przeciwną. Pomaga on chronić określony obszar pola gry oraz wpływa na decyzję zmiany kierunku ataku.

W momencie kiedy piłka odbije się od rąk blokujących (czyli zostanie wykonany tzw. wyblok) drużyna stawiająca blok może wyprowadzić kontratak. Blok mogą wykonywać jedynie zawodnicy, którzy stoją wzdłuż siatki w momencie wyprowadzania ataku przez drużynę przeciwną lub w chwili znajdowania się piłki nad siatką. W bloku może uczestniczyć maksymalnie trzech zawodników.

Jak skakać do bloku

Zawodnik powinien ustawić się w rozkroku w niewielkiej odległości od siatki. Nogi muszą być lekko ugięte w kolanach, ręce uniesione powyżej głowy, również lekko ugięte. W momencie wyskoku wyprostowane i unieruchomione w łokciach i barkach ręce należy unieść jak najwyżej ponad górną taśmę siatki. Ramiona powinny znajdować się przy siatce. Palce muszą być szeroko rozstawione, tak, aby tworzyły jak największą powierzchnię.

W momencie kontaktu rąk z piłką należy zgiąć nadgarstki w dół. Po wykonaniu bloku zawodnik powinien znaleźć się w tym samym miejscu, z którego się wybijał. Wyskok do bloku zawodników skaczących wysoko, uderzających piłkę z opóźnieniem oraz atakujących z drugiej linii powinien nastąpić później niż wyskok przy ataku ze skrzydeł lub środka pierwszej linii.

 

Przemieszczanie się do bloku

To, gdzie zostanie wykonany blok zależy od miejsca, w które rozgrywający drużyny przeciwnej pośle piłkę swojemu zawodnikowi atakującemu. Nazywane jest to „czytaniem gry”.

Blokujący może poruszać się do bloku krokiem odstawno-dostawnym – najlepszy przy krótszych odległościach do pokonania lub krokiem skrzyżnym – umożliwia szybsze przemieszczanie się. Zawodnicy mogą przemieszczać się w kierunku do antenki – środkowy dołącza do skrzydłowego lub w kierunku środka boiska – zawodnicy skrzydłowi dołączają do środkowego bloku.

O bloku mówi się w momencie dotknięcia piłki przez zawodnika. Wyskok do bloku bez piłki jest próbą bloku. Blokiem punktowym jest ten zakończony zdobyciem punktu przez drużynę go wykonującą. Wersja pasywna ma osłabić siłę ataku przeciwnika tak, aby drużyna wybroniła piłkę i wyprowadziła kontratak. Przy tym rodzaju bloku nie przekłada się rąk na drugą stronę siatki, a lekko odchyla do tyłu.

Celem taktycznym tego elementu jest wymuszenie na atakującym zmiany kierunku zbicia. Wykonując ten rodzaj bloku zawodnik przekłada ręce przez siatkę oczywiście bez utrudniania gry przeciwnikowi. W innym przypadku zostanie odgwizdany błąd i drużyna straci punkt.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28187 )
Array ( [docId] => 28187 )