Jakie kontuzje najczęściej występują w siatkówce

Kategoria: Siatkówka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 21-06-2012 r.

Piłka siatkowa jest sportem bezkontaktowym. Dwa zespoły na boisku dzieli siatka i zawodnicy nie mają możliwości bezpośredniego starcia, jak na przykład w piłce nożnej. Mimo tego siatkarze i siatkarki są narażeni na liczne kontuzje.

Najczęstsze przyczyny urazów

Najwięcej kontuzji wśród osób trenujących piłkę siatkową powstaje w wyniku gry prowadzonej na siatce, w momencie wykonywania ataku lub bloku. To właśnie wtedy może dojść do kontaktu między zawodnikami. Często dochodzi do naskoczenia na stopę przeciwnika lub zderzenia się na przykład kolanami.

W konsekwencji powstają kontuzje, takie jak skręcenia stawu skokowego lub stawu kolanowego. Może dojść także do zerwania więzadeł w tych stawach. Siatkarze również często zmagają się z problemem wybitych palców.

Przeciążenia i naciągnięcia

Siatkarze, ze względu na częstotliwość wykonywania wyskoków i grę na twardym podłożu, a także intensywną pracę rąk, zwłaszcza barków, borykają się z przeciążeniem stawów kolanowych, skokowych oraz barkowego. Prowadzenie długich wymian, szybkie i nagłe zrywy do piłki, wygięty kręgosłup podczas ataku, wielokrotne zmiany kierunku biegu sprzyjają dolegliwościom związanym z naciągnięciem lub naderwaniem mięśni na przykład brzucha lub uda, a także problemami z kręgosłupem.

 

Zapobieganie kontuzjom

Nie można całkowite wyeliminować prawdopodobieństwa wystąpienia urazu u osób trenujących i grających w siatkówkę. Jednak stosując pewne środki zapobiegawcze można zmniejszyć ryzyko kontuzji. Ważne jest odpowiednie przepracowanie okresu przygotowawczego przed sezonem. Praca nad poszczególnymi elementami, takimi jak skoczność, szybkość czy wytrzymałość pozwala przygotować organizm zawodnika na trudy treningów oraz meczów w trakcie sezonu.

Również rozgrzewka przed podjęciem aktywności fizycznej przygotuje układ krążenia do intensywnego wysiłku, mięśnie do szybszego tempa pracy, a stawy do radzenia sobie z długotrwałym obciążeniem.

Środkiem zapobiegawczym u siatkarzy i siatkarek jest także stosowanie stabilizatorów i opasek ochronnych.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28176 )
Array ( [docId] => 28176 )