Jakie upomnienia i kary może stosować sędzia w siatkówce

Kategoria: Siatkówka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 25-06-2012 r.

Słowne obrażanie przeciwnika lub sędziego, zachowanie niezgodne z zasadami fair play, przepychanki pod siatką, odgrażanie się czy opóźnianie gry. Te sytuacje występujące na boisku, na którym toczy się mecz siatkówki, powodują, że arbiter główny spotkania może upomnieć zawodnika, trenera lub drużynę, a w najgorszym przypadku nawet pokazać żółtą lub czerwoną kartkę.

Upomnienie słowne lub gestem

Upomnienie słowne lub gestem przez sędziego następuje w momencie niewłaściwego zachowania się zawodnika, trenera lub drużyny. Dotyczy to dyskusji z sędziami, np. na temat niewłaściwej interpretacji akcji, stosowanie obraźliwych słów lub zwrotów wobec przeciwnika, sędziego czy kibiców.

Sędzia może również upomnieć zawodnika, który po wygranej akcji kieruje w stronę przeciwnika gesty zwycięstwa i radości ze zdobytego punktu.

Ostrzeżeniem kończy się również celowe opóźnianie gry np. poprzez niezgodną z przepisami gry zmianę, zwlekanie z wyjściem na boisko po odgwizdaniu przez arbitra zakończenia przerwy.

Upomnienia stosowane są także momencie niegroźnych starć lub przepychanek między zawodnikami.

Sędzia może zwrócić uwagę drużynie w momencie stosowania przez nią zasłony – sytuacja, w której podczas wykonywania zagrywki przez zawodnika z danego zespołu gracze pod siatką lub w linii obrony ustawiają się w sposób uniemożliwiający przeciwnikowi obserwację zagrywającego i lotu piłki.

Żółte i czerwone kartki w meczu siatkówki

W przypadku brutalnego, grubiańskiego zachowania, próby lub ataku fizycznego, wyraźnie obraźliwego i oczerniającego sędziów, zawodnika, drużynę, działaczy lub kibiców sędzia może ukarać zawodnika, całą drużynę lub jej trenera żółtą kartką. Kartonik ten pojawia się również w momentach, kiedy po upomnieniu słownym lub gestem czynności podlegające naganie nie zostały zaprzestane. W momencie jej otrzymania zespół traci punkt, a przeciwnik zyskuje prawo do wykonywania zagrywki.

W sytuacjach o najwyższym poziomie niewłaściwego zachowania lub agresji sędzia może pokazać czerwoną kartkę lub kartoniki w żółtym i czerwonym kolorze równocześnie. Pierwsza możliwość powoduje wykluczenie z gry. Zawodnik udaje się na miejsce kar, gdzie zostaje do końca danego seta. W przypadku wykluczenia dla trenera, traci on prawo do kierowania grą zespołu i musi siedzieć w polu kar. Kombinacja dwóch kartek oznacza dyskwalifikację. Zawodnik zdyskwalifikowany musi opuścić obszar kontrolowany przez komisję sędziowską do końca spotkania.

 

W przypadku upomnień słownych, gestem lub karach kartkowych dla zawodnika, drużyny lub trenera pierwszy sędzia spotkania przywołuje do siebie kapitana zespołu i poprzez niego udziela nagany.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28044 )
Array ( [docId] => 28044 )