Kiedy sędzia odgwiżdże błąd siatkarzowi albo drużynie

Kategoria: Siatkówka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 25-06-2012 r.

W czasie meczu piłki siatkowej pojawia się wiele sytuacji, w których sędzia odgwizduje błąd indywidualny lub zespołowy. Dotknięcie górnej taśmy siatki, piłka zahaczająca o antenkę, przekroczenie linii przy zagrywce lub nieprawidłowo odbita piłka to najczęstsze sytuacje na boisku, w których słyszymy gwizdek arbitra.

Błędy indywidualne w siatkówce

Zawodnik może popełnić błąd przy bloku polegający na dotknięciu górnej części siatki, czyli siedmiocentymetrowej taśmy. Podczas wykonywania tego elementu gry odgwizdane zostanie także przełożenie rąk na stronę przeciwnika, które wpływa na akcję przeciwnika, czyli np. uniemożliwia wystawę piłki rozgrywającemu.

Błędem jest również wyskok do bloku rozgrywającego, kiedy według ustawienia znajduje się on w drugiej linii oraz blok wykonany przez libero.

Sędziowski gwizdek usłyszymy także w momencie nastąpienia lub przekroczenia podczas ataku linii trzeciego metra przez zawodnika, który w danym ustawieniu jest w drugiej linii.

Przy wykonywaniu zagrywki błędem jest przekroczenie lub nastąpienie na linię końcową, a także podanie wykonane przed gwizdkiem sędziego lub po upływie 8 sekund.

Jako błąd traktowane jest uderzenie piłki w jedną z dwóch antenek, które znajduje się po dwóch bokach siatki.

Niezgodny z przepisami jest zbyt długi kontakt piłki z zawodnikiem, czyli tzw. przytrzymanie lub piłka niesiona.

 

Błędy drużynowe w siatkówce

Arbiter główny odgwiżdże zespołowi błąd w przypadku, gdy zawodnicy na swojej połowie odbiją piłkę więcej niż trzy razy (wyjątkiem jest tzw. wyblok).

Stosowanie przez drużynę zasłony, czyli takiego ustawienia zawodników pod siatką lub w linii obrony podczas wykonywania zagrywki przez jednego z jej graczy, który uniemożliwia przeciwnikowi obserwację zagrywającego i lotu piłki.

Błąd ustawienia odgwizdany jest w sytuacji, kiedy którykolwiek z grających zawodników w momencie uderzenia piłki przez zagrywającego nie zajmuje regulaminowej pozycji na boisku. Każdy z zawodników linii obrony musi znajdować się dalej od siatki niż odpowiadający mu zawodnik linii ataku.

Odgwizdywane są również sytuacje, kiedy piłka odbita przez zawodnika dotyka któregokolwiek przedmiotu znajdującego się na hali sportowej.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28188 )
Array ( [docId] => 28188 )