Na czym polega mini siatkówka?

Kategoria: Siatkówka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 20-06-2012 r.

Wzrost popularności siatkówki w Polsce, związany z sukcesami odnoszonymi zwłaszcza przez męską reprezentację naszego kraju, sprawia, że wiele dzieci chce nauczyć się grać tak, jak Bartosz Kurek czy Michał Winiarski. Przygodę z siatkówką mogą zacząć grając w mini siatkówkę.

Mini siatkówka jest odmianą piłki siatkowej dostosowaną do potrzeb dzieci w wieku 7-13 lat. Rozgrywana jest na mniejszym boisku, mniejszą piłką i przepisami dopasowanymi do możliwości dzieci zarówno pod względem fizycznym, jak i mentalnym. Pozwala ona kształcić najmłodszych adeptów siatkówki pod względem motorycznym oraz sprawnościowym.

Zasady

Dzieci, w zależności od wieku, podzielone są na zespoły dwu-, trzy- lub czteroosobowe. Dziewczynki i chłopcy w wieku 7-10 grają „dwójkami”, 11-12- latkowie w „trójkach”, a 12-13 - „czwórkami”. Jedynie najmłodsze dzieci mogą wykonywać zagrywkę oburącz, reszta przepisów jest taka sama dla wszystkich formacji. Mecz trwa dwa sety do 25 punktów lub uzyskania dwupunktowej przewagi np. 26:24, 27:25. W przypadku remisu rozgrywany jest trzeci set do 15 punktów.

Mini siatkówka w liczbach

Boisko dla pierwszej grupy wiekowej ma wymiary 5 x 4 m, a siatka zawieszona jest na wysokości 200 cm. Dla drużyn składających się z trzech zawodników przeznaczone jest boisko 7 x 4,5 m, z siatką na wysokości 210 cm. Dziewczęce „czwórki” grają na boisku 7 x 7 m i siatką na wysokości 215 cm. Dla chłopców w „czwórkach” wyznaczony jest plac gry 7 x 7m z siatką zawieszoną na 230 cm.

Zespoły dwu- i trzyosobowe mogą mieć jednego rezerwowego, najstarsi zawodnicy mogą mieć ich dwóch.

 

Mini siatkówka nie tylko uczy młodego człowieka podstaw gry w piłkę siatkową, ale również kształtuje jego osobowość, uczy samodyscypliny, umiejętności gospodarowania czasem. Poprzez rywalizację nabywa on szacunek dla przeciwnika, poszanowanie dla zasad i reguł, a także uczy się działać w myśl zasady fair play. Sport ten jest przy okazji doskonałą formą zabawy.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28173 )
Array ( [docId] => 28173 )