Na czym polega rotacja zawodników na boisku

Kategoria: Siatkówka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 25-06-2012 r.

Oglądając zawody piłki siatkowej, możemy zaobserwować, że zawodnicy obu drużyn, w momencie rozpoczynania meczu, wychodzą na boisko i ustawiają się w określonych miejscach. Natomiast w czasie spotkaniu gracze przechodzą z pozycji na pozycję zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W ten sposób zespół dokonuje rotacji.

 

Ustawienie początkowe

Przed rozpoczęciem każdego siatkarskiego spotkania trener danej drużyny ma obowiązek przekazania sędziemu drugiemu lub sekretarzowi kartki z ustawieniem zespołu. Jest to kartonik, na którym znajdują się wypisane numery zawodników w polach oznaczonych rzymskimi cyframi od I do VI.

Zawodnik na pozycji I staje w polu zagrywki, na II – na środku boiska w drugiej linii (pole gry między linią trzeciego metra a linią końcową boiska), na III – na lewej stronie boiska w drugiej linii. Z lewej strony boiska wzdłuż siatki znajduje się pozycja IV, na środku bloku V, a po prawej stronie siatki – VI.

Trener może zmienić ustawienie swojej drużyny po zakończeniu seta. Sędzia odgwiżdże błąd ustawienia, kiedy w momencie uderzenia piłki przez zagrywającego, pozostali zawodnicy nie zajmują odpowiedniej pozycji na polu gry. Wówczas zespół traci punkt i możliwość dalszego zagrywania.

Rotacja w czasie gry

 

 

W momencie odbioru zagrywki drużyny przeciwnej jedynie rozgrywający może znajdować się w innym miejscu na boisku niż wynika to z porządku rotacji. Zawodnicy znajdujący się w drugiej linii, gdy zagrywający z drużyny przeciwnej uderza piłkę, muszą być ustawieni dalej niż zawodnicy im odpowiadający, stojący wzdłuż siatki.

Błąd rotacji pojawia się w momencie, gdy zagrywkę wykona zawodnik inny niż to wynika z porządku przejścia zawodników. Wówczas drużyna traci punkt i prawo do wykonywania zagrywki. Natomiast po wykonaniu zagrywki, zawodnik może znajdować się w dowolnym miejscu na boisku, jednak zgodnie z pełnioną funkcją, czyli zawodnicy przyjmujący na lewym skrzydle linii ataku i obrony, środkowy na środku, a atakujący i rozgrywający na prawej stronie boiska.

Kiedy na boisku pojawia się libero za zawodnika z drugiej linii, najczęściej środkowego bloku, ustawia się on na pozycji tego gracza. Libero opuszcza pole gry w momencie, gdy w wyniku rotacji, miałby się on znaleźć pod siatką. Wówczas wraca zawodnik, którego libero zmienił.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28184 )
Array ( [docId] => 28184 )