Jakie są zasady gry w badmintona

Kategoria: Sporty rakietowe
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 28-06-2012 r.

Badminton jest najczęściej kojarzony ze sportem rekreacyjnym. Ale jest to również dyscyplina sportu, w której rozgrywane są zawody. Należy także do dyscyplin olimpijskich. Badminton rozgrywany na pełnometrażowym boisku z siatką staje się dynamiczną i agresywną grą, w której niezbędna jest wytrzymałość i refleks.

Sprzęt do badmintona i boisko do badmintona

Szybkość gry badminton zawdzięcza opierzonej lotce. Odbijana specjalnymi rakietkami lotka osiąga w początkowej fazie lotu prędkość większą nawet niż piłka tenisowa, jednak wskutek oporów powietrza zwalnia dużo szybciej. W rezultacie najpotężniejsze uderzenie lotki straci całą siłę już po kilku metrach.

Standardowe boisko ma wymiary 13,4 m na 6,1 m. Siatka jest zawieszona na wysokości 1,5 m.

Punktacja w badmintonie

Zawodnik otrzymuje punkt, gdy lotka trafi w boisko lub linię po stronie przeciwnika. Punkt można zdobyć również, gdy przeciwnik popełni błąd i trafi w siatkę albo sufit.

Lotka podczas przebijania przez siatkę może zostać odbita tylko jeden raz. Może otrzeć się o siatkę. Zwycięstwo w meczu jest równe zwyciężeniu w dwóch setach, z których każdy jest rozgrywany do 21 punktów. Aby wygrać set należy mieć dwupunktową przewagę, chyba że punktacja dojdzie do 30. Zwycięzca seta rozpoczyna serwy.

 

Serwis w badmintonie

W badmintonie serwuje strona, która zdobyła punkt. O tym, kto będzie serwował jako pierwszy tradycyjnie decyduje rzut monetą. Strona, która wygra losowanie może opcjonalnie wybrać dla siebie stronę boiska.

Serwis w badmintonie całkowicie różni się od serwisu w tenisie. Przeciwnicy są ustawienie względem siebie po przekątnej boiska. Gracz serwujący w badmintonie stoi na boisku, jego stopy podczas serwowania muszą dotykać ziemi. Także pozostali zawodnicy podczas serwu nie mogą odrywać od ziemi nóg. Serw jest prawidłowy, gdy w momencie uderzenia lotka znajduje się poniżej linii talii serwującego.

Badminton jest dość popularną grą. Wymaga dobrej kondycji fizycznej i sporej precyzji. To doskonały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu i rozruszanie organizmu.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28208 )
Array ( [docId] => 28208 )