Jakie są zasady gry w tenisa ziemnego

Kategoria: Sporty rakietowe
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 24-06-2012 r.

Tenis jest grą równie piękną, co trudną i skomplikowaną. Wymaga systematycznych, codziennych ćwiczeń, by zautomatyzować poszczególne ruchy i uderzenia piłki oraz wyćwiczyć umiejętność ich taktycznego wykorzystania. Jako ćwiczenia uzupełniające poleca się szczególnie: biegi, pływanie, ćwiczenia gimnastyczne, koszykówkę oraz siatkówkę. A teraz kilka wskazówek dla początkujących.

W tenisa gra się na korcie o nawierzchni najczęściej z mączki ceglanej. Długość kortu do gry pojedynczej wynosi 23,77 m, a szerokość 8,23 m. Do gry podwójnej zaś długość i szerokość poszerzona jest o 1,37 m. Wybieg za linią tylną powinien mieć nie mniej niż 6,4 m, za liniami bocznymi zaś 3,65 m.

Na każdej połowie kortu znajdują się pola serwisowe, na które musi upaść piłka, serwowana z przeciwnej strony. Serwuje się na przemian raz na lewą stronę, raz na prawą, zaczynając zawsze od strony prawej. Gracz serwujący ma dwie piłki. Jeśli pierwsza uderzy w siatkę lub nie spadnie na pole odbioru, serwuje drugą piłką. Jeśli i ta została wykonana źle, traci punkt. Piłka serwisowa zostaje powtórzona, jeśli dotknie taśmy i spadnie na pole serwisowe zawodnika, który właśnie odbiera. Jest to tzw. net.

W grze podwójnej zawodnicy serwują i odbierają serwy na zmianę, przy czym w secie nie wolno jest zmieniać kolejności serwowania bądź zamieniać się miejscami aż do końca seta. Strony kortu zmienia się po każdym nieparzystym gemie.

Mecze tenisowe dzielą się na sety, sety zaś na gemy, składające się z punktów. Większość meczów gra się do dwóch wygranych setów, w niektórych przypadkach mecze mężczyzn gra się do trzech wygranych setów. Gema wygrywa ten zawodnik, który wygra w nim co najmniej cztery akcje przy zachowaniu przynajmniej dwóch piłek przewagi nad rywalem. Przerwa między setami trwa 120 sekund.

 

Ważną rolę w grze pełni dobrze dostosowana rakieta. Warto zatem, zastanawiając się nad jej zakupem, wiedzieć, że mężczyźni grają w tenisa rakietą ważącą najczęściej 399 g, kobiety zaś lżejszymi w zależności od siły ręki – przeważnie nie waży ona więcej niż 370 g.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28204 )
Array ( [docId] => 28204 )