Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 27-06-2012 r.

Squash to indywidualna gra sportowa zyskująca coraz więcej fanów. Dawniej była przeznaczona dla pasjonatów, obecnie jej popularność rośnie wprost proporcjonalnie do ilości otwieranych obiektów wyposażonych w kort do gry.

Kort do squasha

Każda osoba rozpoczynająca grę w squasha, jeszcze przed rozpoczęciem gry musi poznać budowę kortu i funkcje poszczególnych linii. Kort, tzw. „klatka”, jest zamkniętym pomieszczeniem; do gry zawodnik wykorzystuje front wall, czyli ścianę przednią, dwie ściany boczne oraz podłogę.

Na ścianach bocznych i przedniej znajduje się linia outu – uderzenie powyżej niej jest niedozwolone. Na ścianie frontowej znajduje się również linia serwisowa, serwowana piłka musi uderzyć powyżej niej.

Pozostałe linie zaznaczone na korcie to linia połowy kortu oraz boks serwisowy, z którego wykonuje się serw.

Zasady i punktacja w squashu

Zasady gry opierają się na naprzemiennym odbijaniu piłki za pomocą rakiety od ściany przedniej kortu oraz ścian bocznych. Piłka może również odbijać się od podłogi, jednak tylko jeden raz.

Wymianę piłek rozpoczyna serw, a kończy nieprawidłowe odbicie jednego z graczy. Punkt w grze zdobywa jedynie serwujący, który wygra wymianę piłek. W przypadku, gdy odbierający wygra wymianę, dostaje prawo do serwu. Mecze mogą być rozgrywane do 3 lub 5 setów. Set zostaje wygrany przez gracza, który jako pierwszy zdobędzie 11 punktów. W sytuacji remisu 11:11 gra toczy się do dwóch punktów przewagi.

Serwis w squashu

Przed rozpoczęciem gry serwujący jest wybierany losowo. Każdy następny set rozpoczyna zwycięzca poprzedniego. Zawodnik gra na pozycji serwisującego, dopóki nie przegra wymiany. Wtedy zostaje odbierającym, a rolę serwującego przejmuje przeciwnik. Przed serwem gracz decyduje, z którego boksu serwisowego zamierza rozpocząć (przynajmniej jedna stopa gracza podczas serwisu musi znajdować się w boksie), następnie serwuje na zmianę z obu pól serwisowych.

Oprócz odpowiedniego ustawienia zawodnika, prawidłowy serw wymaga uderzenia piłki bezpośrednio w ścianę frontową, między linią serwu i linią autu. Następnie serwowana piłka musi upaść w ćwiartce kortu gracza odbijającego.

Choć zasady gry w squasha mogą wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości są bardzo intuicyjne. Po zagraniu zaledwie kilku setów stają się zrozumiałe dla każdego gracza.