Na czym polega speedminton

Kategoria: Sporty rakietowe
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 27-06-2012 r.

Przed nami wakacje. Na urlopie wypoczywać można wszędzie. Na plażach, w parkach, miastach, w górach, na łąkach. Wszędzie można też grać w speedmintona. To wspaniała gra dla osób lubiących aktywnie spędzać czas.

Pole gry i sprzęt do speedmintona

To łatwa gra, która czerpie z innych sportów rakietowych. Wymaga dużego refleksu, ale jest też źródłem bardzo dobrej zabawy i śmiechu. Można w nią grać niezależnie od warunków atmosferycznych, właściwie wszędzie. Speedminton nie jest bardzo popularną grą, jednak przez szybkie tempo gry i uniwersalność warunków, w jakich można prowadzić grę, zyskuje coraz więcej zwolenników.

W przypadku speedmintona miejsce gry nie jest istotne, ponieważ kort do tej dyscypliny jest przenośny. Kwadratowe pola gry, po jednym dla każdego gracza, wyznacza się najczęściej przy pomocy białych taśm. Na trawie lub na plaży rozciąga się je na ziemi i przymocowuje przy użyciu śledzi. Co ważne, w tej grze nie ma siatki.

Rakiety do speedmintona są owalne i swoim kształtem przypominają sprzęt do gry w tenis. Charakteryzują się jednak o wiele lepszym naciągiem i są krótsze, mierzą niecałe 60 cm. To daje graczom możliwość nadania lotce większej prędkości i pozwala lepiej kontrolować tor jej lotu.

Lotki do gry w speedminton są ciężkie i mniejsze niż te do badmintona. Mają duży zasięg i mogą lecieć z prędkością nawet 290 km/h. Istnieją też lotki speedmintonowe, które dzięki włożeniu w nie specjalnego sztyftu świecą w ciemności, dając zawodnikom możliwość gry w nocy. Lotki do tej gry rakietowej są bardzo stabilne w locie i dość trwałe.

Sprzęt tego typu jest dostępny w wersji dla początkujących i zaawansowanych graczy.

 

Zasady gry w speedmintona

Zasady w speedmintonie są łatwe. Najczęściej dwie osoby grają przeciwko sobie, choć możliwa jest też gra deblowa. Jej celem jest ”wrzucenie” lotki w pole przeciwnika. Za każde nieobronione trafienie zawodnik dostaje punkt. W każdej partii gra się do 16 wygranych punktów. Rozgrywka toczy się do 3 wygranych setów.

Serwis w speedmintonie można wykonywać z linii końcowej, jak i ze środka swojego pola gry. Cała trudność tej dyscypliny polega na dużej prędkości lotki i precyzyjnym trafieniu nią w pole przeciwnika.

Speedminton to świetna zabawa. Grać w niego można też bez liczenia punktów. To bardzo dobry sport na letnie wyjazdy i aktywny wypoczynek. Daje on mnóstwo radości i poprawia samopoczucie.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28206 )
Array ( [docId] => 28206 )