Jak przygotować bitą śmietanę

Kategoria: Desery i ciasta
Autor: Omelczuk Maria
Data: 15-05-2012 r.

Bita śmietana do doskonały dodatek prawie do każdego deseru. Wiosną i latem często jest podawana z owocami. Wykonanie bitej śmietany nie jest takie trudne. Poznajcie kilka wskazówek dotyczących nie tylko jej ubijania.

Im większa zawartość tłuszczu mlecznego w śmietanie, tym lepiej będzie się ona ubijać. Przy tzw. pełnej śmietanie (30% lub więcej) pęcherzyki powietrza lepiej „wchodzą” w czasie ubijania pomiędzy cząsteczki tłuszczu, tworząc typ koloidu, czyli pianę. Bardzo ważne jest, aby pod koniec zmniejszyć obroty miksera. W przeciwnym razie duża siła odśrodkowa sprawi, że cząsteczki tłuszczu oddzielą się od cząsteczek wody, czyli potocznie mówiąc, śmietana nam się zwarzy.

Tylko dobrze schłodzona śmietana będzie się dobrze ubijać. Dlatego wyjmij ją z lodówki tuż przed włączeniem miksera.

Posługując się widelcem lub ręczną trzepaczką nigdy nie osiągniesz tak dobrego rezultatu jak w przypadku elektrycznego miksera. Warto zainwestować w dobry model, zwracając uwagę na budowę końcówek do ubijania piany. Generalnie te zrobione z szerszych blaszek są lepsze od tych z cienkich drucików, gdyż „wtłaczają” więcej powietrza.

Ubijana śmietana bardzo pryska. Dlatego zawsze bierz wysokie naczynie i wykonuj mikserem ruchy koliste oraz w górę i w dół, tak jakbyś chciał/a zagarnąć więcej powietrza.

Jeśli chcesz zrobić słodką bitą śmietanę, cukier puder jest lepszy od zwykłego kryształu. Dodaj go dopiero pod koniec ubijania.

W bardzo ciepłe dni, aby otrzymać dobrą konsystencję, dodaj do już ubitego kremu jedną łyżeczkę żelatyny w proszku rozpuszczoną w jednej łyżce wody. Wymieszaj dobrze i wstaw do lodówki.

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28243 )
Array ( [docId] => 28243 )