Piszinger, czyli wafle inaczej

Kategoria: Desery i ciasta
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 18-04-2012 r.

Jak większość dobrych, sprawdzonych przepisów, przepis na piszinger pochodzi z babcinego zeszytu. Wystarczą jedynie dobre chęci, kilka składników i pół godziny wolnego czasu, a deser gotowy. Ktoś mógłby powiedzieć, że to zwykłe wafle, ale z tym stwierdzeniem nie można się zgodzić.

Piszinger to mówiąc krótko wafle, inaczej andruty przekładane na zmianę czekoladą i powidłami śliwkowymi – najlepiej domowej roboty. Prawdziwa uciecha dla najmłodszych członków rodziny, gdyż czekoladą smarujemy nie tylko środek przekładańca, ale także wierzch i boki. Połączenie słodkiej czekolady i kwaśnych powideł daje naprawdę ciekawy smak i nie powoduje, że deser jest bardzo słodki.

Jeśli postanowimy użyć powideł własnej roboty, należy zrobić to odpowiednio wcześniej, gdyż w przeciwnym wypadku zamiast pół godziny poświęcimy na przygotowanie deseru kilka godzin.

Składniki

10 łyżek mleka
1/2 kostki margaryny
1,5 szklanki cukru (lub cukru pudru)
2 łyżki kakao
aromat rumowy
2 kieliszki brandy

Zamiast margaryny można wziąć masło. Jednak nie polecam, ponieważ łatwo się przypala.

Wykonanie

W garnku roztopić margarynę z cukrem. Dodać mleko i kakao ciągle mieszając. Kiedy masa będzie jednolita zdjąć z ognia, dodać aromat i brandy, odstawić do lekkiego ostudzenia.

W tym czasie przygotować wafle. Smarować naprzemiennie czekoladą i powidłami śliwkowymi. Pierwszą warstwę posmarować czekoladą, kolejną powidłami, następne dwie czekoladą, kolejną powidłami.

Zanim przystąpimy do smarowania górnej warstwy wafli czekoladą, dobrze jest na kilka minut odstawić wafle, dociskając górną część czymś ciężkim – na przykład położyć deskę do krojenia pieczywa, a na niej garnek z wodą. Takie działanie pozwoli na „sklejenie” wszystkich wafli ze sobą.

Ostatnia, górna warstwa musi być posmarowana czekoladą. Smarujemy również boki. Na zakończenie kroimy piszinger na kawałki.

Smacznego!

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28238 )
Array ( [docId] => 28238 )