Co jeść, aby dostarczać organizmowi kwasy omega-3

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 06-06-2012 r.

Kwasy tłuszczowe wielonienasycone omega-3 należą do NNKW, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one niezbędnym składnikiem codziennej, zbilansowanej diety. Problem w tym, że nasz organizm nie jest w stanie sam ich wyprodukować, dlatego tak ważne jest dbanie o samodzielne dostarczanie omega-3 w pożywieniu.

Ryby

Stanowią podstawowe źródło kwasów omega-3. Najwięcej znajdziemy ich w tłustych rybach morskich. Tuńczyk biały, w sosie własnym lub osuszony zawiera 0,7 g kwasów omega 3 na 100 g produktu. Łosoś atlantycki, hodowlany, smażony, wędzony – 1,8/100 g. Sardynki w sosie pomidorowym, całe, po odsączeniu – 1,4/100g. Śledź atlantycki, marynowany – 1, 2/100 g. Makrela atlantycka, smażona, wędzona oraz pstrąg tęczowy, hodowlany, smażony, wędzony – 1,/100 g.

Najlepiej jeść ryby świeże lub w postaci surowej. Ze względów profilaktycznych warto zadbać, aby gotowane lub grillowane ryby oraz owoce morza zagościły na naszych talerzach przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Olej lniany

Olej lniany ma lekko orzechowy smak. Najlepiej smakuje w sałatkach, daniach z dodatkiem sera białego, czosnku, cebuli, kasz, zielonej sałaty czy pomidorów. Można nim zastąpić omastę do ziemniaków czy pierogów. Można również spożywać 1–2 łyżek stołowych rano na czczo lub wypijać z wodą i cytryną w proporcjach: 1/3 szklanki wody, 1-2 łyżki oleju lnianego oraz 1-2 łyżki soku z cytryny.

Pamiętaj, aby kupować olej z siemienia lnianego tłoczony na zimno i przechowywać go w lodówce. Działanie światła i powietrza wpływa na obniżenie ilości kwasów omega-3, ponieważ ulegają one rozpadowi.

Inne źródła omega-3

Kwas omega-3 znajdziesz również w olejach: rzepakowym, sojowym, z pestek dyni, z dzikiej róży. Zawiera go także siemię lniane, owoce morza i orzechy.

Olej rzepakowy nazywany „oliwką północy” zawiera aż dziesięć razy więcej omega-3 niż oliwa z oliwek. Ze względu na niską zawartość tłuszczów nasyconych jest też uważany za najzdrowszy wśród olejów roślinnych. Dobry do smażenia, łatwo ocieka ze smażonego artykułu.

Orzechy, oprócz kwasów omega-3, są także źródłem białka, błonnika, witaminy E, kwasu foliowego, magnezu oraz potasu. Zawierają duże ilości żelaza przez co zalecane są w leczeniu anemii. Orzechy łuskane, mielone, siekane oraz w całości warto dodawać do sałatek, deserów i wypieków.

Gdzie jeszcze możemy szukać omega-3? W zielonym groszku, sałacie, brokułach i kapuście. Ilość omega-3 zawarta w zielonych warzywach jest wprawdzie niska, ale wprowadzone na stałe do diety na pewno przyczynią się do lepszego funkcjonowania naszego organizmu.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28329 )
Array ( [docId] => 28329 )