Zdrowa dieta w Święta bez wyrzeczeń

Kategoria: Diety
Data: 13-12-2012 r.

Według powszechnie panującej opinii Święta nie są najlepszym okresem do przestrzegania zasad zdrowego odżywiania się i utrzymania prawidłowej, zdrowej diety. Ale czy tak jest rzeczywiście? Czy faktycznie koniecznym jest zamiana pierogów na miskę sałaty aby nasze sumienie pozostawało nieobciążone przestępstwem nadmiernego przyjęcia zbędnych kalorii?

Tradycja suto zastawianych stołów, pełnych pokus kulinarnych, słodkich przysmaków, spożywanych raz w roku wygrywa w pojedynku z dietami. Dodanie do wagi sprzed świąt 1-2 kg jest bardzo proste, ale pozbycie się ich nastręcza wiele trudności i wymaga pracy, trwającej dłużej niż 2-3 dni.

Zdrowe Święta

Czy na świątecznym stole nie mogą dominować zdrowe, lekkie dania? Przygotowując świąteczne potrawy wcale nie musimy rezygnować z ulubionych dań, które zawsze figurowały w menu w naszym rodzinnym domu, a które kojarzą się z ciepłem najpiękniejszych Świąt w roku.

Lista podawanych potraw w ciągu ostatnich 20 lat wzbogaciła się o nowe, oryginalne smaki, nieznane nam jeszcze w latach 80-tych, gdy asortyment sprzedawanej żywności był bardzo ubogi, a zdobywane „spod lady” lub po długim staniu w niekończących się kolejkach, produkty były gromadzone w domach w ilościach znacznie przekraczających potrzeby. Święta musiały wtedy obfitować we wszystko to, co w ciągu roku pozostawało w sferze marzeń.

Obecnie mamy dostęp nieomalże do wszystkich produktów z całego świata, a więc nie musimy już kojarzyć świąt z okresem, w którym nareszcie, po całym roku oczekiwań można było zjeść „zdobyczną” szynkę, kawałek upieczonego schabu, „wystanego” w kolejce karpia czy cytrusów i bananów. Nie musimy traktować Świąt Bożego Narodzenia jako czasu jedzenia „na zapas”, na cały kolejny rok.

 

Aby te piękne w polskim zwyczaju święta były zdrowe, radosne, a nasze sumienie pozostawało nieobciążone przestępstwem nadmiernego przyjęcia zbędnych kalorii, wcale nie musimy zmieniać zwyczajów w niezgodzie z tradycją i zamieniać wigilijne pierogi na miskę sałaty. Wystarczy wprowadzić parę drobnych zmian, nieznacznie modyfikując receptury potraw, nie wpływających na smak, zapach i wygląd dań.

Jeżeli chcemy urozmaicić nasze tradycyjne menu, wybierzmy te spośród ogromnej ilości przepisów, zamieszczanych na łamach różnych periodyków, które dotyczą potraw o niskiej wartości energetycznej. Jednocześnie spróbujmy wprowadzić niskokaloryczne zamienniki surowcowe do tradycyjnych dań świątecznych tak, aby bez obaw o własne samopoczucie fizyczne i przyrost wagi, móc je wszystkie spróbować. Celebrujmy jedzenie, delektujmy się przygotowanymi potrawami, pamiętając o jednej z podstawowych zasad zdrowego odżywiania się tzn. o umiarkowaniu w jedzeniu i piciu.

Mniej kalorii na świątecznym stole

Na stole wigilijnym wcale nie musi zabraknąć tłustych ryb, do których należą śledzie, smażonego karpia, pierogów, grochu z kapustą czy też klusek z makiem, kutii, sernika. Ile możemy zyskać, wprowadzając nisko kaloryczne zamienniki tylko niektórych i wcale nie podstawowych produktów, zobaczmy sami na przykładzie menu wigilijnego:

Potrawa - I wersja

kcal

Potrawa - II wersja

kcal

Barszcz czysty – 200 ml

30

Barszcz zabielany – 200 ml

59

Uszka z grzybami 50 g

47

Pasztecik półfrancuski z grzybami - 100 g

277

Karp w galarecie – 100 g

79

Karp w galarecie – 100 g

79

Sałatka jarzynowa z majonezem i jogurtem – 100 g

75

Sałatka jarzynowa z majonezem -100 g

128

Śledź w jogurcie np.greckim – 90 g

89

Śledź w śmietanie – 90 g

146

Śledź w oleju /olej 1/4 łyżeczki/– 50 g

75

Śledź w oleju /olej 1 łyżeczka/-50 g

117

Pieczywo - chleb żytni razowy /kromka/ – 40 g

85

Pieczywo – bułka pszenna/3 kromki/ - 40 g

118

-------

----

Masło – 10 g

74

Dorsz po grecku bez tłuszczu – 200 g

144

Dorsz po grecku z olejem do jarzyn i smażenia ryby – 200 g

301

Pierogi z kapustą gotowane/4-5 sztuk/ – 200 g

189

Pierogi z kapustą smażone /4-5 sztuk/- 200 g

290

Kompot z suszonych owoców /1 łyżeczka cukru/ - 200 ml

110

Kompot z suszonych owoców /2 łyżeczki cukru/ - 200 ml

130

Sernik wiedeński bez polewy /ser pół tłusty/ – 100 g

236

Sernik wiedeński z polewą czekoladową /ser tłusty/ - 100 g

340

Razem 1330 g

1159

Razem 1390 g

2059

A więc przy takich samych potrawach, spożywanych w równych ilościach, wprowadzając tylko nieznaczne zamiany jakościowe dodawanych składników możemy „zjeść’ aż o 900 kcal mniej i to w czasie jednej kolacji. I odwrotnie kaloryczność kolacji może wzrosnąć aż o 500 kcal, gdy zamiast chudego dorsza po grecku podamy smażonego łososia, a zamiast sernika – jeden z modnych obecnie kremowych tortów . I tu zapomnijmy też o możliwości zastosowania głodówki, sięgnięcia po jedną z modnych diet lub pójścia na fitness od razu po „przejedzonych” świętach. Diety te mogą wyrządzić jeszcze większą szkodę dla naszego organizmu, a zwiększenie aktywności fizycznej po świętach tak, aby była ona skuteczna, wymaga woli silniejszej niż ograniczenie łakomstwa.

Autor: Małgorzata Chylewska, dietetyk LightBox

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28400 )
Array ( [docId] => 28400 )