Co jeść przy skazie białkowej

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 23-07-2012 r.

Jeśli u noworodka lub dziecka przed 2. rokiem życia zaobserwujesz czerwone krostki na twarzy, czasem dodatkowo na szyi, ramionach, brzuchu, prawdopodobnie ma ono skazę białkową. Wyeliminujesz ją odpowiednią dietą.

Czym jest skaza białkowa

Pod pojęciem skazy białkowej kryje się alergia pokarmowa na białko, która zwykle pojawia się u dzieci przed 2. rokiem życia. Oprócz czerwonych krost, skaza może objawiać się błyszczeniem skóry, mocnym zarumienieniem policzków i świądem.

Choć nie jest to regułą, ale najbardziej narażone na pojawienie się tej dolegliwości są dzieci, których matka albo ojciec jest alergikiem. Uczulenie u malucha wywołuje mleko oraz jego przetwory. Alergenami może być również kakao, owoce cytrusowe, jajka, a także wołowina lub wieprzowina.

Co może jeść dziecko chorujące na skazę białkową

Jeśli nie karmisz dziecka piersią, zadbaj o odpowiednie dobranie mleka modyfikowanego o właściwościach hipoalergicznych. Ważne jest, aby rozszerzając dietę dziecka wykluczyć z niej alergeny.

Dziecku możesz podawać zupki i potrawy z kurczaka czy indyka z dodatkiem marchwi, ziemniaków czy brokuł. Pamiętaj, aby posiłki mięsne przygotowywać z pojedynczymi warzywami, bo mały organizm może nie nadążać z trawieniem ich w dużych i różnorodnych ilościach.

W jadłospisie malucha może znaleźć się również gulasz drobiowy, soki z marchewki (pamiętaj, że w dużej ilości marchew może wywołać wzdęcia), herbatki ziołowe na przykład z kopru włoskiego oraz kompoty owocowe na przykład z jabłek.

Dieta matki karmiącej

Przy skazie białkowej liczy się także dieta matki karmiącej piersią. Jeśli należysz do tego grona, powinnaś ze swojego jadłospisu wykluczyć mleko i jego przetwory, czyli masło, sery białe i żółte, jogurty, śmietanę, margarynę, maślankę oraz kefir, mięso wołowe i cielęce, białko jaja kurzego, kakao oraz owoce cytrusowe. Na liście produktów, które powinnaś unikać znajduje się również pieczywo, majonez, grzyby, czekolada, wędzone ryby, orzechy, pomidory, a także warzywa wywołujące wzdęcia, czyli kapusta i rośliny strączkowe.

Twoje menu powinno opierać się ma kaszach, ryżu, brokułach, kalafiorze, marchewce, ziemniakach, makaronie, drobiu, mięsie z królika oraz owoców (z wyjątkiem pomarańczy, cytryny, grejpfruta, mandarynek, itd.). Z jajka możesz jeść jedynie żółtko.

Skaza białkowa zwykle zanika około 2. roku życia. W rzadkich przypadkach może trwać przez całe życie.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28369 )
Array ( [docId] => 28369 )