Co można jeść na diecie paleo

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 20-07-2012 r.

Dieta paleo to propozycja powrotu do zasad żywienia stosowanych przez naszych przodków, którzy nie wiedzieli, co to kalorie, głodówki i zdrowe odżywianie, a mimo tego nie mieli problemów z nadwagą. Zaletą diety paleo jest mało restrykcyjny, ale skuteczny sposób odchudzania.

Podstawy diety paleo

Jak podkreślają eksperci ds. żywienia, dieta paleo, nazywana również dietą jaskiniowców, jest bardziej stylem życia, niż metodą walki ze zbędnymi kilogramami. Nie chodzi w niej o ograniczanie ilości spożywanych posiłków, ale o wykluczenie z jadłospisu grup produktów, które szkodzą naszemu organizmowi i sprzyjają tyciu.

Opracowana przez doktora Lorena Cordaina, członka Amerykańskiego Stowarzyszenia do spraw Żywieniowych oraz Amerykańskiego Instytutu Żywienia, dieta opiera się na uwarunkowaniach genetycznych, które są jeszcze pozostałością naszych praprzodków – jaskiniowców. Ponadto do walki z nadwagą potrzebny jest aktywny styl życia.

Produkty w diecie paleo

Decydując się na stosowanie diety paleolitycznej musisz liczyć się z wykluczeniem z codziennego jadłospisu takich produktów jak nabiał, rośliny strączkowe, ziemniaki, artykuły zbożowe, fast food, sól, pieprz, cukier oraz słodycze. W diecie paleo nie ma miejsca dla produktów przetworzonych typu zupki w proszku czy gotowe dania.

Co zatem można jeść? Przede wszystkim produkty z dużą zawartością białka, czyli mięso. W diecie powinny znaleźć się ryby, wątróbka wołowa, pierś z kurczaka przygotowana bez skóry, a także mięso cielęce i wołowe.

W tym sposobie żywienia nie ogranicza się tłuszczy, ale pochodzą one z artykułów zawierających niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie z rodziny omega-3. Znajdziesz je w zielonych warzywach liściastych, owocach morza, orzechach oraz dziczyźnie.

 

Na Twoim talerzu nie powinno zabraknąć również jaj - zarówno kurzych, jak i kaczych czy gęsich, olejów z rzepaku czy siemienia lnianego, ale i bogatych w błonnik suszonych owoców.

Nie zapominaj o regularnym wysiłku fizycznym, najlepiej na świeżym powietrzu.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28366 )
Array ( [docId] => 28366 )