Czym jest weganizm

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 09-07-2012 r.

Weganizm jest bardziej ścisłą formą wegetarianizmu. Nie jest typową dietą, ale stylem życia, który odrzuca wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego oraz formy eksploatacji zwierząt do celów żywieniowych, produkcji odzieży, przeprowadzania na nich doświadczeń i eksperymentów, testowania kosmetyków oraz wykorzystania do celów rozrywkowych.

Produkty zakazane w weganizmie

Na liście produktów zakazanych weganizmu znajdują się: mięso, ryby, mleko i jego przetwory czyli sery, jogurty, kefiry oraz jajka, miód, żelatyna itd. Weganie nie używają skór, futer, wełny, jedwabiu, lanoliny i innych produktów pochodzących z ciał zwierząt lub z ich wyzysku.

Komponowanie diety

Weganizm opiera się na owocach, warzywach, orzechach, pestkach, nasionach, zbożach, roślinach strączkowych oraz glonach. Wszystko spożywane jest na surowo albo w postaci przetworzonej.

W diecie wegańskiej ważna jest różnorodność. Sięgając po warzywa, połącz je z razowym makaronem, razowym pieczywem, brązowym ryżem lub kaszami. Wybierając owoce nie ograniczaj się do samych jabłek, ale polub również gruszki, śliwki, brzoskwinie oraz cytrusy. Do rodzynek i ziaren słonecznika dorzuć morele, orzechy włoskie, orzechy nerkowca i migdały. Smaczne są też rośliny strączkowe oraz warzywa zielonolistne.

Nie wykluczaj ze swojego jadłospisu dobrych tłuszczów zawartych nie tylko w oliwie z oliwek czy oleju rzepakowym, ale także w ziarnach słonecznika, dyni czy orzechach.

Odpowiednio skomponowana dieta wegańska, uzupełniana suplementami witamin B12 i D, wapnia, żelaza, cynku oraz kwasów tłuszczowych omega-3, połączona z regularnymi ćwiczeniami fizycznymi dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Pozwala także cieszyć się dobrym zdrowiem i energią życiową.

Celem wegan jest szerzenie oraz promowanie rozwoju i użytkowania produktów alternatywnych pochodzenia niezwierzęcego dla dobra ludzkości, zwierząt i środowiska.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28353 )
Array ( [docId] => 28353 )