Czym są boostery azotowe

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 29-04-2012 r.

Boosterami azotowymi interesują się obecnie nie tylko kulturyści chcący napompować swoje mięśnie. Preparatami zawierające argininę coraz częściej posiłkują się osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe, m.in. sztuki walki, które nie tylko chcą utrzymać beztłuszczową masę mięśniową, ale również podnieść wydolność organizmu.

Tlenek azotu w ciele człowieka

Liczne badania wykazywały, że w organizmie człowieka istnieje substancja wpływająca rozluźniająco na śródbłonek naczyń krwionośnych. Dopiero na przełomie lat 70. I 80. XX wieku trójka naukowców Robert F. Furchgott, Feride Murad i Louis J. Ignarro podczas doświadczeń nad biologicznymi i chemicznymi właściwościami tlenku azotu oraz sposobami jego oddziaływania na ludzki organizm odkryli, że to on powoduje rozkurcz żył i tętnic oraz prowadzi do zwiększenia przepływu krwi. W efekcie u osoby podejmującej wysiłek fizyczny poprawie ulega transport tlenu oraz składników odżywczych do mięśni, co przekłada się na lepszą wytrzymałość organizmu.

W 1998 roku za swoje odkrycie otrzymali Nagrodę Nobla.

Czym są boostery azotowe

Boostery azotowe to suplementy diety, które zawierają kofeinę, witaminę B6 i B12, taurynę, kreatynę oraz argininę – aminokwas biorący udział w przemianach azotowych m.in. w syntezie tlenku azotu (NO). Niedobór argininy powoduje powstawanie wolnych rodników, które przyczyniają się do uszkodzeń naczyń krwionośnych oraz sprzyjają gromadzeniu się cholesterolu na ścianach naczyń krwionośnych.

 

Zawartość argininy oraz innych anabolików np. glutaminy powoduje, że boostery azotowe pozwalają utrzymać niski poziom tkanki tłuszczowej, a jednocześnie wspomagają budowę masy mięśniowej. Preparaty te podnoszą również wytrzymałości organizmu poprzez pobudzenie wydzielania noradrenaliny, zwiększają zdolności transportu tlenu układu do pracujących mięśni oraz przyspieszają procesy regeneracyjne po intensywnym wysiłku fizycznym.

Boostery należy przyjmować bezpośrednio przed treningiem, a w dni bez zajęć po przebudzeniu lub po pierwszym posiłku. Preparaty najlepiej stosować z przerwami np. po wykorzystaniu jednego opakowania odłożyć ich przyjmowanie na miesiąc i dopiero potem rozpocząć kolejny cykl przyjmowania suplementu.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29605 )
Array ( [docId] => 29605 )

Array ( [docId] => 29605 )