Dieta a choroba nerek

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 17-04-2012 r.

Przewlekła niewydolność nerek to jeden z najpoważniejszych stanów chorobowych tego narządu, będący skutkiem przebytych chorób nerek. Dzięki odpowiednio skomponowanej diecie możliwe jest podtrzymanie prawidłowych czynności nerek oraz zmniejszenie dolegliwości, które towarzyszą chorobie.

Przyczyny niewydolności nerek

Zdrowe nerki podtrzymują równowagę kwasowo-zasadową i wodno-elektrolitową organizmu, wydalają z organizmu toksyny, wodę, potas, sód i fosfor, a także dbają o odpowiedni poziom ciśnienia krwi. Zakażenie dróg moczowych, długotrwałe obciążanie nerek kamieniami, uszkodzenie lub rozwijanie się stanu zapalnego kłębuszków lub kanalików nerwowych lub zaburzenia równowagi metabolicznej.

Te choroby mogą stać się przyczyną występowania przewlekłej niewydolności nerek, której towarzyszą nudności, bóle głowy, wymioty, osłabienie organizmu oraz apatia. Aby zmniejszyć te dolegliwości, poprawić stan zdrowia, a nawet uniknąć zmiany stopnia na ostry należy przejść na dietę niskobiałkową.

Produkty na liście zakazanej w diecie dla chorujących na nerki

Jadłospis osoby cierpiącej na przewlekłe zapalenie nerek powinien ograniczać spożycie produktów białkowych, które bardzo obciążają nerki. Niewskazane są również rośliny strączkowe, ryby, a także mięso.

Chory powinien zrezygnować również z produktów zawierających sól i glutaminian sodu, ponieważ podnoszą one ciśnienie krwi oraz zatrzymują wodę w organizmie prowadzać do obrzęków, które mogą nawet uniemożliwiać poruszanie się. Do tej grupy należą kostki rosołowe, zupy i sosy w proszku, konserwy, marynaty, sery żółte, produkty kiszone oraz marynowane. Przy niewydolności nerek należy ograniczyć do minimum spożycie fosforu zawartym m.in. żółtkach jaj, mleku, podrobach, kakao i czekoladzie.

Dieta a okres choroby nerek

Rodzaj diety zależny jest od stopnia zaawansowania przewlekłej niewydolności nerek. Tradycyjna dieta stosowana jest w pierwszym okresie choroby, nazywanym utajnionym. Przy niewydolności wyrównanej dziennie pacjent może zjadać do 55 g białka oraz produktów zawierających fosfor. W tym okresie menu należy uzupełnić witaminą D, która wpływa na lepszą przyswajalność wapnia. Kolejny etap choroby, niewydolność niewyrównana, wymaga zmniejszenia ilości białka do 30 g dziennie. Sód i potas są niewskazane.

Niewydolność schyłkowa zwykle wiąże się z dializą. Jeśli pacjent nie jest jej podawany powinien, w celu odkwaszenia organizmu powinien przejść na dietę opartą na ziemniakach pod różną postacią i potrawach z ich dodatkiem, np. kluskach, pyzach, knedlach, itp. W jadłospisie powinno znaleźć się miejsce dla ok. 300 g warzyw i owoców. W tej fazie wymagane jest obniżenie ilości białka do 30 g, a także ograniczenie spożycia fosforu, sodu i potasu.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29554 )
Array ( [docId] => 29554 )