Dieta po zawale serca

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 07-06-2012 r.

Po przebytym zawale serca kluczową rolę w przeciwdziałaniu kolejnym chorobom sercowo-naczyniowym, zwłaszcza miażdżycy, cukrzycy oraz nadciśnieniu tętniczemu, odgrywa dieta uboga w tłuszcze oraz sól. Zwykle chory musi pozbyć się nadwagi, stąd odżywianie jest restrykcyjne.

Ponieważ pierwsze dni po zawale serca mogą przebiegać pod znakiem nudności i wymiotów, dlatego wtedy dieta chorego powinna opierać się na posiłkach płynnych w postaci świeżych soków owocowo-warzywnych bez dodatku cukru.

W kolejnych dniach należy przejść na odżywianie produktów lekkostrawnych i łatwo przyswajalnych z dziennym bilansem energetycznym w granicach 1200 kcal. Wykluczone jest spożywanie dań ciężkostrawnych, produktów wzdymających oraz dodawanie do posiłków soli kuchennej. Należy spożywać 5-6 małych posiłków dziennie, gdyż duże porcje mogą utrudnić oddychanie i znacznie obciążyć pracę żołądka oraz serca.

Po siedmiu dniach od zawału wprowadza się żywienie przeciwmiażdżycowe o dobowej wartości energetycznej na poziomie 1600-2000 kcal oraz dwudziestoprocentowym ograniczeniem spożycia tłuszczów.

Istotnym zaleceniem w diecie pozawałowej jest spożywanie produktów zawierających kwasy tłuszczowych omega-3, czyli tłustych ryb morskich (makrela, śledź, tuńczyk, łosoś), owoców morza, orzechów, siemienia lnianego oraz olejów lnianego, rzepakowego, z pestek dyni oraz z dzikiej róży. Tłuszcze te zapobiegają tworzeniu się zakrzepów, obniżają poziom trójglicerydów, a zwiększają poziom HDL, czyli dobrego cholesterolu.

 

Wskazane jest także jedzenie warzyw, owoców oraz razowych produktów zbożowych, które zawierają dużo błonnika oraz magnezu i potasu korzystnie wpływających na układ sercowo-naczyniowy. W diecie powinno znaleźć się chude mleko i jego przetwory. W miejsce czerwonego i tłustego mięsa należy wprowadzić drób, który powinno się jeść bez skóry, sól kuchenną należy zamienić na świeże zioła oraz czosnek, a wybierając jajko należy zrezygnować z jedzenia żółtka.

Po zawale trzeba maksymalnie ograniczyć spożycie słodyczy, fast foodów, słonych przekąsek i alkoholu. Niewskazana jest również mocna herbata, kawa oraz słodkie napoje.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29669 )
Array ( [docId] => 29669 )