Dieta przy grypie żołądkowej

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 15-05-2012 r.

Ostra biegunka i wymioty trwające od jednego do nawet dziewięciu dni, którym towarzyszy gorączka, brak apetytu, bóle brzucha, złe samopoczucie i ogólne osłabienie organizmu mogą świadczyć o grypie żołądkowej. Sprawdź, co możesz jeść przy niebezpiecznej dla zdrowia, a nawet życia, grypie żołądkowej.

Odwonienie organizmu to jedno z największych i najbardziej niebezpiecznych zagrożeń związanych z zakażeniem rotawirusami, dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o częste uzupełnianie płynów. Wskazane jest picie wody niegazowanej, wody przegotowanej oraz słabej herbaty czarnej bez dodatku cukru. Możesz też pić herbatki z melisy, dziurawca lub rumianku.

Specjaliści zalecają również dostarczanie elektrolitów. Znajdziesz je w soku jabłkowym, specjalnych tabletkach lub proszkach smakowych do rozpuszczenia w wodzie, które są dostępne bez recepty w aptekach.

W przypadku grypy żołądkowej najbardziej wskazana jest głodówka. W ten sposób zmniejszysz ryzyko dodatkowych uszkodzeń śluzówki żołądka. W miarę ustępowania objawów należy przejść na dietę lekkostrawną, uboga w błonnik, gdyż wspomaga on perystaltykę jelit oraz niezawierającą stałych posiłków. Należy wykluczyć surowe owoce i warzywa, pieczywo razowe oraz tłuste mięsa i nabiał. Całkowicie wyklucz mleko i jego przetwory.

Ważne jest, aby posiłki nie podrażniały żołądka, dlatego najlepiej postawić na sucharki, kaszę mannę gotowaną na wodzie, kleik zbożowy i ryżowy, gotowaną marchewkę, rzadki kisiel oraz banany. Wskazane jest również jedzenie musu jabłkowego oraz owoców o ciemnym zabarwieniu, głównie czarnych jagód, czarnych porzeczek, owoców tarniny oraz jeżyn. Zawierają one barwniki antocyjanowe mające właściwości hamujące biegunkę.

 

Po 3 dniach można włączyć niezbyt tłusty rosół, gotowane ziemniaki i mięso drobiowe.

Pamiętaj, że grypą żołądkową można zarazić się na dwa sposoby – drogą pokarmową oraz oddechową, dlatego dbaj o to, aby jeść umyte owoce i warzywa, myć ręce przed posiłkiem oraz wystrzegać się picia wody prosto z kranu.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29626 )
Array ( [docId] => 29626 )