Jak komponować posiłki na diecie śródziemnomorskiej

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 15-07-2012 r.

Dieta nie musi wiązać się z ograniczonymi porcjami jedzenia, rezygnacją ze słodyczy i tłustych potraw czy potrawami pozbawionymi smaku. Posiłki w diecie śródziemnomorskiej są tak skomponowane, aby pozwoliły pozbyć się zbędnych kilogramów bez wyrzeczeń i monotonnego jedzenia.

Śródziemnomorska porcja zdrowia

Patrząc na mieszkańców basenu Morza Śródziemnego, możemy zaobserwować kilka faktów. Włosi czy Hiszpanie cieszą się dobrym zdrowiem, długim życiem, mają dużo energii i witalności, a wcale nie odmawiają sobie smacznego jedzenia. W głównej mierze zawdzięczają to sposobowi odżywiania, który opiera się na dwóch podstawowych zasadach - regularnym spożywaniu posiłków oraz dostarczaniu organizmowi zróżnicowanych składników odżywczych.

Komponowanie posiłków w diecie śródziemnomorskiej

W ciągu dnia powinieneś zjadać pięć posiłków - trzy większe i dwie przekąski, najlepiej w postaci owoców. Jadłospis diety śródziemnomorskiej składa się przede wszystkim z produktów zawierających niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie z rodziny omega-3, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Stąd komponując posiłki należy pamiętać o rybach, owocach morza, orzechach, a także oliwie z oliwek.

Na Twoim talerzu nie może zabraknąć także warzyw, owoców, jogurtów, serów oraz produktów zbożowych takich jak kasze, makarony i pieczywo pełnoziarniste. W kuchni śródziemnomorskiej królują pomidory, oliwki, awokado, brokuły, a także różnego rodzaju zioła. Mięso oraz inne białka i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego powinieneś traktować jako dodatek do warzyw, a nie jako podstawę każdego posiłku.

Do głównego posiłku powinieneś wypijać także lampkę czerwonego wina, która usprawni procesy trawienia.

 

Liczne badania wykazują, że komponowanie posiłków zgodnie z zasadami diety śródziemnomorskiej pozwala uniknąć wielu schorzeń m.in. nadciśnienia, miażdżycy, zmniejsza ryzyko rozwoju choroby wieńcowej, nagłej śmierci sercowej, rozwoju cukrzycy u kobiet, a także rozwoju raka jelita grubego u mężczyzn.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28360 )
Array ( [docId] => 28360 )