Jak wybierać żywność organiczną?

Kategoria: Diety
Autor: Ziemichód Przemysław
Data: 15-05-2012 r.

Mimo iż żywność organiczna to dynamicznie rozrastający się rynek produktów, wciąż jako konsumenci wiemy o niej niewiele, co z łatwością wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy. Zobacz, jak odróżnić żywność ekologiczną od tradycyjnej i jak nie dać się nabrać na kolorowe etykiety.

Żywność organiczna

Najbardziej precyzyjnym określeniem dla żywności produkowanej w opozycji do wielkohektarowych upraw przemysłowych jest słowo „organiczna”. W języku polskim często określamy taki rodzaj rolnictwa mianem „ekologicznego”. Oba terminy stosowane są obecnie zamiennie.

Określenie zdrowa żywność jest pojęciem na tyle pojemnym, że trudno mu przypisać jednoznaczną treść. W sklepach z tego rodzaju produktami natrafimy nie rzadko na produkty nie mające z żywnością organiczną nic wspólnego, na przykład piwa z rodzimych browarów. Podobnie, epitety „wiejski”, „naturalny” itp. Nie mają one żadnego prawnego umocowania.

Żywność ekologiczna

Żywność ekologiczna w przeciwieństwie do tej „zdrowej” objęta jest szeregiem prawnych obostrzeń, które gwarantują, że kupowany przez nas produkt spełnia wymogi mu stawiane. Co to oznacza? To, że powstał bez sztucznych nawozów, pestycydów, w poszanowaniu dla środowiska naturalna, zaś zwierzęta nie były dokarmiane antybiotykami i hormonami.

Za wydawanie certyfikatów żywności ekologicznej (oddzielnie dla każdego produktu) odpowiada w Polsce Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHAR-S). Kontrolę w gospodarstwach ekologicznych może przeprowadzać szereg, także prywatnych ośrodków certyfikacji, zatwierdzonych przez IJHAR-S.

Przepisy stanowią, iż na etykiecie produktów ekologicznych muszą znaleźć się:

  • nazwa i numer upoważnionej jednostki certyfikującej, której podlega producent,
  • nazwa i adres producenta oraz jeśli różny – właściciela lub sprzedawcy produktu, nazwa produktu, gdzie stosowne, znak identyfikacyjny partii towaru (cyt. za: rolnictwoekologiczne.org.pl)

Ponadto, na produkcie powinien znaleźć się także napis „Rolnictwo ekologiczne – system kontroli WE”, i znak wspólnotowy „Rolnictwo ekologiczne”.

Zakup żywności organicznej

Na etykiecie produktu szukajmy oznaczenia z logo i kodem jednostki certyfikującej. Jeżeli kupujemy żywność bez opakowania, poprośmy sprzedawcę o pokazanie stosowanego certyfikatu. Produkty trwałe takie jak kasze, mąki, makarony warto kupować przez Internet u zaufanych certyfikowanych dostawców.

Unikajmy sklepów, w których na jednym metrze kwadratowym znajdziemy żywność certyfikowaną, zamorskie frykasy rolnictwa intensywnego i reklamowany w supermarkecie olej. Należy pamiętać, że sklepy ze zdrową żywnością oferują także produkty nie certyfikowane, może się zdarzyć, że tak jak w powyższym opisie, będą one wymieszane na jednej półce. Jeśli sprzedawca postępuje w ten sposób, trudno mu zaufać.

Zalety żywności ekologicznej

Mimo, iż w nauce nadal trwa spór o to, czy żywność ekologiczna jest zdrowsza, należy pamiętać, że tego rodzaju rolnictwo przynosi znacznie mniej szkód dla środowiska naturalnego, niż rolnictwo intensywne. A to, na dłuższą metę, oczywista korzyść.

Ziemichód Przemysław

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29629 )
Array ( [docId] => 29629 )