Jakie korzyści przynosi stosowanie kreatyny

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 30-04-2012 r.

Kreatyna jest suplementem diety, który najbardziej kojarzy się nam z nadmiernie rozbudowanymi mięśniami u osób uprawiających kulturystykę. Oprócz dyscyplin siłowych ma ona zastosowanie w sportach szybkościowo-siłowych oraz sportach wytrzymałościowo-siłowych.

Kilka słów o kreatynie

Kreatyna, czyli kwas β-metyloguanidynooctowy powstaje w procesach przemiany materii z trzech aminokwasów argininy, metioniny oraz glicyny. Niewielkie jej ilości znajdują się naszym ciele w komórkach mięśniowych pod postacią fosfokreatyny. Nazwa wywodzi się od greckiego słowa krea, które oznacza mięso i właśnie zjadając mięso oraz ryby możemy w naturalny sposób dostarczyć organizmowi kreatynę. Dziennie potrzebujemy około 2 g tego kwasu. Najlepiej przyswajana jest z insuliną, dlatego zaleca się przyjmowanie kreatyny wraz z węglowodanami.

Korzyści ze stosowania kreatyny

Główną rolą kreatyny jest zwiększanie masy mięśniowej oraz całkowitej masy ciała. Dostarczenie jej do organizmu powoduje zwiększenie wchłaniania wody przez komórki mięśniowe, co prowadzi do podwyższenia ciśnienia wewnątrzkomórkowego i daje sygnał do rozpoczęcia procesów anabolicznych. W efekcie objętość komórek ulega powiększeniu. Kwas β-metyloguanidynooctowy pozwala także wytwarzać i przenosić adenozynotrójfosforan, w skrócie ATP, związek, który odpowiada za produkowanie energii.

 

Poza tym pozwala organizmowi na szybszą regenerację po wysiłku fizycznym, a poprzez dodanie energii możliwe jest wydłużenie czasu podejmowanej aktywności i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Prawidłowe stosowanie kreatyny może przynieść pierwsze efekty już po kilku dniach dawkowania, a w ciągu miesiąca może zaowocować nawet 6 kg beztłuszczowej masy tłuszczowej. Liczne badania wykazują, że kreatyna najskuteczniej działa w sportach siłowych, a także nastawionych na powtarzanie bardzo intensywnych ćwiczeń np. sprintów.

Kwas β-metyloguanidynooctowy jest w pełni naturalną substancją, dlatego sportowcy mogą ją przyjmować bez obaw o posądzenie o doping. Naukowo nie wykazano negatywnego oddziaływania kreatyny na organizm. Jednak nie należy przyjmować dawek większych niż są zalecane przez producentów preparatu.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29606 )
Array ( [docId] => 29606 )

Array ( [docId] => 29606 )