Jakie są założenia diety błonnikowej

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 18-04-2012 r.

Błonnik zaczyna być coraz bardziej doceniany przez osoby chcące pozbyć się zbędnych kilogramów. Dostarcza małej ilości kalorii, a jednocześnie poprzez pęcznienie w żołądku, zapewnia uczucie sytości na długo.

Zalety błonnika

Błonnik nazywany również włóknem pokarmowym to mieszanina substancji roślinnych - celulozy, hemicelulozy, ligniny, pektyny, gumy oraz śluzu roślinnego, której ludzki przewód pokarmowy nie trawi, ani nie wchłania. Wyróżniamy dwa jego rodzaje: rozpuszczalny oraz nierozpuszczalny. Znajduje się głownie w warzywach i owocach, a także ziarnach zbożach i otrębach.

Błonnik działa jak miotełka, która przechodząc przez organizm zbiera nagromadzone w nim toksyny i metale ciężkie, następnie pomaga je wydalić, poprawia perlastykę jelit (likwiduje zaparcia), obniża poziom cholesterolu i ciśnienia krwi. Ponadto zapewnia ochronę układowi sercowo-krążeniowemu, pozwala zapobiec cukrzycy, a także nowotworom np. jelit lub okrężnicy.

Dieta błonnikowa – założenia

Dieta błonnikowa zakłada dostarczanie organizmowi każdego dnia ponadprzeciętnej dawki włókna pokarmowego w pięciu posiłkach. Standardowo człowiek powinien jeść 25-35 gram błonnika dziennie. W czasie diety liczba ta zwiększa się do przedziału 30-50 gram. Z menu należy całkowicie wyeliminować produkty wysokotłuszczowe, a ograniczyć produkty węglowodanowe.

 

Błonnik znajdziesz w warzywach, owocach (zarówno świeżych, jak i suszonych), pieczywie pełnoziarnistym, kaszach, otrębach, płatkach owsianych oraz zbożach. Najbogatszym źródłem włókna pokarmowego są rośliny strączkowe, czyli groch i fasola. Te produkty powinny dominować na Twoim talerzu.

W czasie diety każdego dnia jesz 4-5 posiłków o łącznej wartości 1200 kcal. Powinieneś pić minimum 2 litry płynów w ciągu dnia, najlepiej w postaci wody niegazowanej. Nie zapominaj o regularnej aktywności fizycznej.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29560 )
Array ( [docId] => 29560 )