Jakie są założenia diety metodą podzielonego talerza

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 23-04-2012 r.

Określenie diety metodą podzielonego talerza mianem bezpiecznej nie jest przesadzone. Jesz to, na co masz ochotę, ale w odpowiednich proporcjach, nie liczysz kalorii i chudniesz, a jednocześnie unikniesz efektu jo-jo i będziesz mogła utrzymać wagę w ryzach.

Podstawową zasadą obowiązującą w tej metodzie walki ze nadmiarem kilogramów jest podział talerza o średnicy nie większej niż 25 centymetrów na trzy części - połowę oraz dwie ćwiartki.

Śniadanie, obiad i kolację musisz komponować tak, aby na połówce naczynia znajdowały się warzywa, zarówno w postaci surowej, jak i gotowanej (najlepiej na parze), jedną z mniejszych części zajmowały produkty białkowe, czyli mięso, mleko i jego przetwory, jaja, ryby i owoce morza, a drugą węglowodany np. ciemne pieczywo, brązowy ryż, pełnoziarniste makarony, kasze, płatki, muesli, zboża, ziemniaki czy kukurydza.

Oprócz trzech głównych posiłków możesz pomiędzy nimi zjeść II śniadanie oraz podwieczorek, ale przekąski te mogą stanowić jedynie warzywa oraz owoce. Jeśli po zjedzeniu podstawowego posiłku czujesz się nadal głodna możesz spokojnie dołożyć sobie warzyw.

Na talerzu śniadaniowym powinny znaleźć się warzywa lub owoce, produkty zbożowe oraz nabiał np. mleko, twaróg, jogurt naturalny, jajka. Przykładowo na Twój pierwszy posiłek dnia możesz przygotować omlet nadziewany warzywami, albo zjeść płatki zbożowe zalane mlekiem lub jogurtem. Do takich kompozycji możesz wypić szklankę świeżo wyciskanego soku owocowego.

W czasie obiadu Twój talerz powinien zawierać połowę warzyw, na drugiej może znaleźć się mięso lub rybę i ciemny ryż.

Talerz kolacjowy może być wypełniony tortillą z kurczakiem i warzywami lub pełnoziarnistą bułką obłożoną plasterkami chudej wędliny, pomidora i sałaty. Do każdej propozycji możesz dodać owoc.

Metodę podzielonego talerza możesz spokojnie stosować na co dzień po zakończeniu diety. Dzięki temu zachowasz smukłą sylwetkę, unikniesz wystąpienia efektu jo-jo, a codzienna spora dawka warzyw i owoców uchroni Cię przed niedoborem witamin i mikroelementów.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29591 )
Array ( [docId] => 29591 )

Array ( [docId] => 29591 )