Jakie są zasady diety Kwaśniewskiego

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 15-07-2012 r.

Dieta doktora Kwaśniewskiego to propozycja odchudzania, która opiera się na produktach wysokotłuszczowych. Wydaje się niemożliwe, aby jedząc tłuste golonki czy jajecznicę na boczku można było pozbyć się nadwagi. Jednak liczne przypadki osób, które nie tylko pozbyły się zbędnych kilogramów, ale i schorzeń pokazują, że dieta jest skuteczna.

Jak powstała dieta Kwaśniewskiego

Pomysł na dietę Kwaśniewskiego, nazywaną też dietą optymalną, zrodził się w latach 70. XX wieku w Ciechocinku. Jej twórca - doktor Jan Kwaśniewski, jako przeciwnik postów i głodówek, opracował własny model żywienia. Zaproponował taki schemat proporcji pomiędzy poszczególnymi składnikami żywieniowymi, w którym proporcje między tłuszczem, białkiem a węglowodanami wynosi 3,5 g : 1g : 0,8 g.

Kwaśniewski oparł swoją dietę na założeniu, że człowiek jest w stanie się sam wyleczyć z wielu dolegliwości, jeśli dostarczy organizmowi odpowiednio dużo paliwa, czyli tłuszczu.

Podstawowe zasady diety Kwaśniewskiego

Stosowanie diety doktora Kwaśniewskiego wiąże się z jedzeniem trzech posiłków dziennie składających z dużych ilości tłuszczów zwierzęcych w postaci wieprzowiny, podrobów typu serce, móżdżek, nerki i wątroba, tłustych serów żółtych i twarogów, jaj, tłustych ryb morskich m.in. halibuta, łososia, masła śmietany i pełnotłustego mleka.

Do podstawowych pozycji jadłospisu należą również smalec, słonina, boczek i tłusty drób – kaczki oraz gęsi, a także salceson i pasztety. Do tych tłuszczów należy dodać warzywa - pomidory, ogórki, warzywa kapustne oraz owoce jagodowe – agrest, jagody, żurawina.

Codziennie należy dostarczać około 200 g mięsa, maksymalnie 300 g warzyw lub owoców z niska zawartością węglowodanów oraz zaledwie 50 g cukrów.

Produkty niewskazane w diecie Kwaśniewskiego

W diecie Kwaśniewskiego nie ma miejsca dla cukru i słodyczy, słodkich owoców, czyli jabłek, bananów i gruszek, przetworów owocowych – dżemów, kompotów oraz słodkich napojów. Zabronione jest także pieczywo, ciasta, potrawy mączne, makarony, ryż, kasza, budynie i kisiele. Ziemniaki gotowane należy zastąpić wersją smażoną, polaną omastą lub frytkami. Zamiast chleba sery i mięso należy jeść z majonezem, śmietaną lub z dodatkiem masła.

Mimo tak obfitującego w tłuszcze menu, osoby stosujące dietę tracą około 6 kg w ciągu miesiąca, a przy tym mają bardzo dobre samopoczucie, są mniej podatni na stres i zmęczenie. Mają również dużo więcej energii i chętnie podejmują wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28359 )
Array ( [docId] => 28359 )