Jakie są zasady diety rozdzielnej

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 05-07-2012 r.

Tradycyjny obiad na polskim stole najczęściej składa się z zupy i mięsa z dodatkiem ziemniaków, które popijamy słodkim sokiem lub kompotem. Jak się okazuje, takie połączenie może w niedługim czasie przyczynić się do powstania wielu dolegliwości i chorób. Uniknąć tego możemy stosując dietę rozdzielną.

Geneza diety rozdzielnej

Autorem diety rozdzielnej jest Anglik, doktor William Howard Hay. Kiedy zapadł na chorobę Brighta – zapalenia nerek, zainteresował się medycyną naturalną. Dzięki zmodyfikowaniu sposobu żywienia zdołał pokonać schorzenie.

Na czym polega opracowana przez niego dieta? Na niełączeniu w jednym posiłku produktów białkowych i węglowodanowych, które spożywane razem powodują nadmierne obciążenie układu pokarmowego, a przez to powodują występowanie wielu chorób.

Można tego uniknąć, a dodatkowo stracić kilka kilogramów, dzięki odpowiedniemu komponowaniu posiłków tzn. łączeniu produktów z grupy białkowej z produktami neutralnymi oraz produktów z grupy węglowodanowej z neutralnymi.

Grupa białkowa

W niej znajdują się białka zwierzęce i nabiał, czyli: pieczone i gotowane mięso, wędliny, kiełbasy, drób, gotowane ryby i owoce morza, wyroby sojowe, jaja, mleko, jogurty, sery żółte o zawartości tłuszczu mniejszej niż 50 proc., pomidory, sery twarogowe, owoce jagodowe, cytrusowe, pestkowe, egzotyczne, warzywa strączkowe, soki owocowe, wytrawne wina oraz owocowe herbaty. Nie zaliczają się do tego grupy czarne jagody, słodkie miękkie jabłka, banany oraz świeże figi i daktyle.

Grupa neutralna

Do produktów neutralnych zaliczamy: warzywa (oprócz ziemniaków i kukurydzy), owoce, nasiona typu słonecznik, orzechy, oleje, oliwę z oliwek, masło, kawę, herbatę, soki warzywne i owocowe oraz wodę. Znajdziemy tu także tłuszcze, zakwaszane produkty mleczne, słodką śmietanę, śmietankę do kawy, żółte sery o zawartości tłuszczu min. 60 proc., białe sery oraz surowe lub wędzone wędliny, mięso, ryby.

Doktor Hay mianem neutralnej żywności określa także grzyby, kiełki, zarodki, zioła, przyprawy, orzechy, nasiona, czarne jagody, rodzynki, oliwki, żółtko jajka, drożdże, buliony warzywne, wysokoprocentowe czyste alkohole oraz żelatynę.

 

Grupa węglowodanowa

Tutaj wyróżnić możemy makarony, ryż, kasze, płatki, ziemniaki, muesli, pieczywo, suszone owoce, cukier, miód, słodzik, kukurydza, ciasta, budyń i słodycze.

W diecie Haya należy pamiętać o piciu 1,5–2 litrów napojów, najlepiej wody niegazowanej. Posiłki należy spożywać regularnie, bez pośpiechu, dokładnie przegryzając poszczególne kęsy.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28349 )
Array ( [docId] => 28349 )