Jakie właściwości ma L-karnityna

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 26-07-2012 r.

Wielu osobom L-karnityna kojarzy się głównie z suplementem diety pomagającym pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jednak podstawowym zadaniem tego związku jest podnoszenie dostarczanie naszym mięśniom odpowiedniej ilości energii potrzebnej do podejmowania wysiłku fizycznego.

Czym jest L-karnityna

L-karnityna inaczej witamina Bt, a w pełnym nazewnictwie kwas beta-hydroksy-gamma-trimetyloaminomasłowy, to pochodna związku dwóch aminokwasów - metioniny oraz lizyny. Po raz pierwszy związek pozyskano z mięśni, a nazwa została zaczerpnięta z łacińskiego słowa carnis, które oznacza mięso.

Wytwarzana jest w nerkach i wątrobie, a miejscem jej magazynowania są mięśnie. W małych ilościach znajduje się w ludzkim organizmie. Zjadasz ją na co dzień pod postacią mięsa, np. baraniny, dziczyzny, ryb i mleka, a także produktów roślinnych.

Właściwości L-karnityny

Związek ten jest odpowiedzialny za transport długich łańcuchów kwasów tłuszczowych do mitochondriów, co w praktyce oznacza, że zamienia ona zjadane przez Ciebie posiłki w energię. Tym samym L-karnityna reguluje poziomu lipidów, wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i nie pozwala na magazynowanie tłuszczu. Ponadto usuwa toksyny powstające przy nadmiarze kwasów tłuszczowych krótko- i średniołańcuchowych.

Dietetycy zalecają ją jako środek wspomagający odchudzanie. Jednak, aby uzupełnienie diety L-karnityną przyniosło pożądane efekty, należy zadbać o regularny wysiłek fizyczny.

Jednym z mniej znanych zastosowań L-karnityny jest przepisywanie jej przez lekarzy osobom mających problemy natury kardiologicznej, osobom z nowotworami oraz cierpiącym na bezpłodność.

Niedobór L-karnityny powoduje osłabienie mięśni szkieletowych, zaburzenia gospodarki tłuszczowej, a nawet niewydolność mięśnia sercowego. Z kolei jej nadmiar może wywoływać biegunkę, wymioty, bóle brzucha i zaburzenia pracy układu pokarmowego.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28373 )
Array ( [docId] => 28373 )