Jakie właściwości ma ocet jabłkowy

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 19-04-2012 r.

Nie bez powodu mówi się, że picie dwa razy dziennie odrobiny octu jabłkowego pozwoli ustrzec się przed wieloma chorobami. Ocet jabłkowy nie tylko wspomaga odchudzanie, ale korzystnie wpływa również na układ nerwowy oraz układ krążenia.

Krótko o occie jabłkowym

Ocet jabłkowy to produkt powstający w wyniku fermentacji jabłek. Ma bursztynową barwę, której intensywność zależy od odmiany owoców użytych do jego wytwarzania. To bogate źródło potasu, witaminy E oraz pektyn. Poza tym zawiera mnóstwo innych cennych witamin i minerałów, choćby wapń, magnez, fosfor, chlor, żelazo, krzem, witaminę A, witaminy z grupy B (B1, B2 oraz B6), witaminę C oraz P, beta-karoten, kwas cytrynowy i octowy.

Stosowany jest głównie jako przyprawa do sałatek lub sosów. Zaleca się picie octu na czczo 2-3 razy dziennie, w formie rozcieńczonej z wodą lub sokiem, w proporcji 2 łyżeczki produktu na pół szklanki płynu.

Zalety octu jabłkowego

Ocet jabłkowy swoje właściwości odchudzające zawdzięcza zawartości pektyn, które przyspieszają procesy metaboliczne, pobudzają perystaltykę jelit, a także nie pozwalają odkładać się tłuszczowi. Powodują także obniżenie poziomu cholesterolu, dzięki czemu zmniejszają ryzyko zachorowań na miażdżycę czy nadciśnienie. Z kolei witamina E, nazywana witaminą młodości, spowalnia proces starzenia się organizmu, korzystnie wpływa na układ krwionośny i wzrok. Pomaga także w gojeniu się ran oraz podnosi koncentrację.

 

Pijąc ocet dostarczasz również organizmowi potas, który oddziałuje na Twoją pamięć. Jego niedobór może być przyczyną osłabienia, problemów z cerą, próchnicy zębów oraz bólów w obrębie stawów. Lekarze zalecają ocet jabłkowy osobom z anemią, ponieważ wspomaga produkcję czerwonych krwinek. Produkt pozytywnie wpływa także na stan chorych na grypę lub anginę. Ze względu na działanie uspokajające preparat powinny spożywać osoby cierpiące na bezsenność.

Jeśli zdecydujesz się stosować ocet jabłkowy pamiętaj o umiarze oraz o tym, że możesz pić go wyłącznie rozcieńczony z wodą lub sokiem. W przeciwnym razie możesz poważnie zaszkodzić swojemu gardłu i żołądkowi, a także uszkodzić szkliwo zębów. W przypadku, gdy zażywasz leki, cierpisz na chorobę wrzodową lub masz osteoporozę, przed wprowadzeniem octu jabłkowego do swojej diety skonsultuj się z lekarzem.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29569 )
Array ( [docId] => 29569 )