Jakie właściwości ma olej lniany

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 12-07-2012 r.

Olej lniany, tworzony z siemienia lnianego, uważany jest za najzdrowszy olej na świecie. Podstawą do tego twierdzenia jest fakt, że obok ryb, olej lniany jest najcenniejszym źródłem kwasów omega-3, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Właściwości oleju lnianego

Olej produkowany z siemienia lnianego dzięki zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych korzystnie oddziałuje na wiele obszarów i stanów naszego organizmu. Dieta kobiety w ciąży uzupełniona o ten olej wpływa bezpośrednio na prawidłowy rozwój dziecka w łonie matki. Ponadto podwyższa poziom kwasów EPA i DHA w mleku, a to wspomaga odpowiedni rozwój mózgu oraz układu nerwowego rozwijającego się dziecka.

Stosowany w diecie sportowców pozwala przetwarzać składniki pokarmowe w energię i podnosi wydolność oraz wytrzymałość organizmu. Pomaga także redukować tkankę tłuszczową, wspomaga wzrost mięśni oraz skraca czas potrzebny na regenerację organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym.

Ważne jest również dodanie oleju lnianego do jadłospisu dzieci i młodzieży, gdyż ma on niebagatelne znaczenie w zachowaniu prawidłowej równowagi hormonalnej organizmu i powoduje m.in. zmniejszenie podatności skóry na powstawanie trądziku czy zmian skórnych.

Regularne dodawanie oleju lnianego do przygotowywanych potraw na zimno wzmocni skórę i pozwoli zachować jej elastyczność, dlatego też jest pomocny w walce z cellulitem. Wiele badań potwierdziło również pozytywne rezultaty uzupełnienia diety w olej lniany u osób leczących się z depresji.

Olej na zimno

Olej lniany najwięcej właściwości odżywczych zachowuje, kiedy jest tłoczony na zimno, czyli w temperaturze do 40°C. W ten sposób na jeden litr nieoczyszczonego oleju aż połowę stanowią kwasy omega-3, głównie w postaci jednej ze swych odmian, czyli kwasu alfa-linolenowy (ALA). Ponadto olej lniany jest najlepszy, kiedy jest świeży, niefiltrowany, bez konserwantów oraz pochodzi z pierwszego tłoczenia.

Orzechowy posmak oleju lnianego sprawia, że idealnie pasuje on do wszelkiego rodzaju sałatek, potraw z dodatkiem sera białego, czosnku i cebuli, kasz, zielonej sałaty czy pomidorów. Nadaje się na omastę do ziemniaków czy pierogów. Można go wypijać w postaci mikstury, na którą oprócz oleju składają się woda i cytryna.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28357 )
Array ( [docId] => 28357 )