Jakie właściwości mają jednonienasycone kwasy MUFA

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 14-05-2012 r.

Twoja walka z oponką na brzuchu nie przynosi pożądanych rezultatów? Wzbogać swoje codzienne menu o awokado, czekoladę lub oliwę z oliwek a tkanka tłuszczowa przestanie gromadzić się wokół talii. Nie pozwolą na to jednonienasycone kwasy tłuszczowe MUFA zawarte w tych produktach spożywczych.

MUFA to skrót od mono-unsaturated fatty acids, czyli jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Do grupy tej należą kwasy, które posiadają przynajmniej jedno pojedyncze wiązanie pomiędzy atomami węgla.

Do najbardziej znanych i najzdrowszych kwasów z tej rodziny zalicza się kwas oleinowy. Zawierają go m.in. oleje rzepakowy, arachidowy, sezamowy, a także produkowane z nich margaryny. Jego bogatym źródłem są również orzechy laskowe, brazylijskie oraz nerkowce, awokado, migdały i pestki dyni. Ponadto MUFA są składnikiem oleju lnianego, oliwy z oliwek, gorzkiej czekolady oraz oliwek.

Dieta wzbogacona kwasami MUFA sprzyja zachowaniu dobrego zdrowia. Wyniki licznych badan naukowych potwierdzają skuteczne oddziaływanie tych kwasów na regulowanie poziomu cholesterolu w naczyniach krwionośnych. MUFA powoduje obniżenie poziomu złego cholesterolu - LDL, a podwyższenie ilości dobrego – HDL, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca i zmian miażdżycowych. Jednocześnie w awokado, olejach roślinnych, oliwie z oliwek, czekoladzie, orzechach i czekoladzie znajduje się witamina E nazywana witaminą młodości, która opóźnia starzenie się organizmu i wpływa korzystnie na skórę, a przede wszystkim działa przeciwnowotworowo.

 

Prowadzone w ostatnich latach badania wykazały, że MUFA przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej i hamują jej odkładanie się zwłaszcza w okolicach talii. Już jedna porcja produktów zawierających te kwasy zjadana każdego dnia pozwoli Ci skutecznie walczyć z oponką.

Pamiętaj, że MUFA to rodzaj tłuszczy. Spożywane ich w nadmiarze może przyczynić się do nadwagi. Specjaliści ds. żywienia zalecają, aby dzienna dawka MUFA nie przekraczała 10-15 proc. dziennej porcji energii, co oznacza, że w Twoim menu może znaleźć się 20-35 g tych jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29625 )
Array ( [docId] => 29625 )