Jakie zamienniki mięsa stosować w wegetarianizmie

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 20-06-2012 r.

Przejście na wegetarianizm powinno być decyzją świadomą i przemyślaną. Ten sposób żywienia wymaga bowiem szczególnej precyzji w komponowaniu codziennych posiłku tak, aby w pełni uzupełnić braki mięsa, ryb i cieszyć się zdrowiem oraz energią każdego dnia. Jakie stosować zamienniki mięsa?

Rośliny strączkowe

Do najpopularniejszych zamienników mięsa wśród wegetarian należy soja, która jest bogatym źródłem białka i błonnika. Zawiera również składniki mineralne typu potas, wapń, magnez i fosfor oraz witaminy z grupy B.

Nie należy jednak przesadzać z jedzeniem soi ze względu na wysoką zawartość kalorii. Dziennie powinieneś dostarczać około 50 g tego warzywa. Możesz ją jeść w postaci gotowych produktów, np. kotletów, parówek, pasztetów. Zwracaj jednak uwagę na zawartość tych produktów, bo wiele z nich zawiera mnóstwo konserwantów.

Innymi roślinami strączkowymi, które pokrywają zapotrzebowanie na białko zawarte w mięsie są ciecierzyca, soczewica, bób, groch oraz fasola.

Tofu

Tofu jest produktem spożywczym, powstającym z mleka sojowego w procesie koagulacji, czyli najprościej mówiąc tworzeniu się jednorodnej masy. Oprócz tego, że jest lekkostrawne i małokaloryczne, posiada on wiele walorów odżywczych, wysoką zawartość wapnia, potasu, magnezu oraz fitoestrogenów. Skutecznie obniża poziom cholesterolu, ciśnienia tętniczego oraz łagodzi dolegliwości związane z PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego).

 

Jajka i przetwory

Białko jaja kurzego zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy oraz witaminy z grupy B, witaminy A, D oraz E. Dostarcza również żelazo, cynk, fosfor oraz selen. Warto je zjadać w postaci omletu czy pasty jajecznej.

Wegetarianie stosują również zamienniki mięsa pochodzące z kuchni wschodniej tempeh oraz seitan. Pierwsze powstaje z sfermentowanej soi, wyglądem przypomina tofu, ale jest od niego twardsze. Seitan to produkt powstający z pszenicy. Składa się głównie z glutenu czyli białka pszenicy.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28337 )
Array ( [docId] => 28337 )