Kto powinien stosować dietę antyestrogenową

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 18-04-2012 r.

Nadmiar estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych w organizmie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn nie tylko powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej, ale zwiększa ryzyko powstawania chorób cywilizacyjnych. Można z nimi walczyć za pomocą diety antyestrogenowej.

Dieta antyestrogenowa dla kobiet i mężczyzn

Dieta antyestrogenowa opracowana przez komandosa, modela i dziennikarza Ori Hofmeklera jest sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów zalecanym kobietom i mężczyznom, u których tkanka tłuszczowa w największym stopniu gromadzi się na brzuchu, pośladkach i udach. To również doskonały sposób na podwyższenie poziomu libido, a także ochronę organizmu przed szkodliwym działaniem środków stosowanych do ochrony roślin oraz uodpornienie go na zanieczyszczenia środowiska.

Dieta antyestrogenowa może zmniejszyć ryzyko powstawania raka jajników, piersi, szyjki macicy u kobiet, a raka prostaty u mężczyzn. Pozwala także zwiększyć odporność organizmu na wiele chorób cywilizacyjnych m.in. cukrzycę, syndrom chronicznego zmęczenia czy schorzenia mięśni. Zdaniem Hofmeklera wszechobecność żeńskich hormonów, zarówno w środowisku, jak i żywności, spowodowała u mężczyzn zmniejszenie produkcji plemników oraz obniżenie poziomu testosteronu o 20 procent, a u kobiet w wieku 35-60 lat zwiększył ryzyko powstawania raka piersi.

Założenia diety antyestrogenowej

Dieta antyestrogenowa składa się z trzech etapów. Pierwszy – tygodniowy ma za zadanie oczyścić wątrobę z substancji szkodliwych. W tym okresie możesz jeść jedynie świeże warzywa (zwłaszcza kapustne – kalafior, brokuł, brukselka i kapusta) i owoce (głównie cytrusy), ryby, jaja, mleko i przetwory mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. W drugiej fazie uzupełniasz menu o orzechy, anyż, kurkumę, koper włoski, pestki dyni, ziarna słonecznika, oliwki oraz oliwę z oliwek. Ostatni etap odnosi się do zmian żywieniowych na całe życie. W ten sposób będziesz w stanie zachować równowagę gospodarki hormonalnej organizmu.

Do menu włączasz makaron, ryż oraz mięso. Pij kawę oraz herbatę. Przez cały czas należy spożywać produkty pochodzące z upraw oraz hodowli ekologicznych. Wystrzegaj się żywności z masowej produkcji lub hodowli, ulepszanych hormonem wzrostu lub antybiotykami, soi, warzyw i owoców pryskanych pestycydami oraz piwa.

Według Hofmeklera ostatni posiłek najlepiej zjeść o godzinie 21.00, bo wówczas organizm trawi spokojnie zjadane produkty, a także uruchamia działanie hormonów odpowiadających za spalanie tłuszczu i poprawę witalności.

Dietę mogą stosować zarówno osoby zmagające się z nadwagą, otyłością, jak i sportowcy, bez względu na płeć.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29567 )
Array ( [docId] => 29567 )