Na czym polega dieta chronometryczna (księżycowa)

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 19-07-2012 r.

Śniadanie królewskie, obiad książęcy, kolacja żebraka. To stare, polskie przysłowie oddaje całą istotę diety chronometrycznej, która nazywana jest wymiennie dietą księżycową. W tym sposobie na odchudzanie liczy się pora, o której zjadasz konkretne produkty.

Założenia diety księżycowej

Zgodnie z założeniem diety księżycowej możemy zjadać wszystko, na co mamy ochotę, oczywiście w zdroworozsądkowych ilościach, ale najpóźniej do godziny 14.00. Najbardziej kaloryczne powinny być śniadanie oraz obiad, a kolację powinien tworzyć bardzo mały posiłek.

Dlaczego rano możemy pozwolić sobie przykładowo na kromkę chleba posmarowaną Nutellą, a wieczorem jest ona niedopuszczalna? Odpowiedź jest prosta – w ciągu dnia zdążymy spalić kalorie dostarczone w godzinach porannych i wczesnych popołudniem, natomiast to, co zjemy wieczorem i nocą organizm zmagazynuje w postaci tkanki tłuszczowej, bo nie zdąży tego strawić.

Dodatkowo liczy się również pora dostarczenia danego rodzaju pożywienia, gdyż jedne produkty są tolerowane lepiej na początku dnia, a inne pod jego koniec.

Co i kiedy jeść podczas diety księżycowej

W ciągu dnia możesz zjadać trzy główne posiłki oraz podwieczorek. Jeśli uprawiasz jakiś sport, to przysługuje Ci opcja drugiego śniadania. Ważne jest, abyś nie pomijał żadnego posiłku.

Pomiędzy godziną 7.00 a 10.00 możesz jeść pieczywo oraz wędliny i tłuste mięso. Od 7.00 do 12.00 na Twoim talerzu mogą znaleźć się banany, figi, winogrona, orzechy, rodzynki, migdały, pestki dyni oraz słonecznika. Między 7.00 a 16.00 jest najlepszy czas na jedzenie kasz, płatków, makaronów oraz ryżu, natomiast pomiędzy 7.00 do 17.00 możesz pozwolić sobie na cytrusy, jabłka, truskawki, owoce egzotyczne, gruszki.

 

Odpowiednia pora na ryby, chude mięso, nabiał oraz jajka jest od 9.00 do 22.00. Po godz. 12.30 przez kolejne dwie i pół godziny możesz jeść brokuły, buraki, brukselkę oraz warzywa strączkowe. Wieczorny głód możesz zaspokoić warzywami oraz rybami, chudym mięsem, produktami mlecznymi i jajkami.

Zaletą diety chronometrycznej jest wolne tempo chudnięcia, około 2-3 kg mniej w ciągu miesiąca, co pozwoli uniknąć efektu jo jo po zakończonej kuracji.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28365 )
Array ( [docId] => 28365 )