Na czym polega dieta garstkowa

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-07-2012 r.

Nie musisz liczyć kalorii ani ważyć każdego posiłku, aby schudnąć. Wystarczy, że zastosujesz się do zasady: „Jesz tyle, ile zmieści się w Twojej dłoni”, bo właśnie garść jest jednostką miary w diecie garstkowej.

Skąd się wzięła dieta garstkowa

Pomysłodawcą tego sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów jest hollywoodzki trener fitness Simon Waterson, który opracował ją dla zmagającej się z cukrzycą aktorki Halle Berry.

Podstawowym wyznacznikiem w tej diecie jest proporcja spożywanych posiłków. Produkty wysokobiałkowe, np. mięso można zjadać w ilości, która mieści się na otwartej dłoni. Z kolei to, ile owoców czy warzyw zjesz zależeć będzie od tego, ile pomieści Twoja garść, a węglowodanów w ilości nie większej, niż pomieści zaciśnięta pięść.

Co można jeść podczas diety garstkowej

Dieta garstkowa jest pewnego rodzaju stylem życia, w którym liczy się normalne odżywianie z zachowaniem umiaru. W diecie tej podstawową miarą dla spożywanych posiłków jest garść, którą przelicza się na 250 g pokarmu lub 250 ml płynu. Posiłki zjadamy pięć razy dziennie w trzygodzinnych odstępach czasowych.

W diecie przede wszystkim zaleca się produkty zbożowe jak najmniej przetworzone, czyli brązowy ryż, razowy makaron, kasze, pieczywo pełnoziarniste, ryby, chudy nabiał, warzywa oraz owoce - najlepiej w formie sałatek i surówek, w wersji gotowanej na parze lub surowej.

Stosując tę dietę należy unikać dań smażonych w głębokim tłuszczu, soli, produktów zawierających cukry proste, a także alkoholu.

W diecie garstkowej chodzi nie tylko o odchudzanie, ale także o oczyszczenie organizmu z nadmiaru chemii oraz skurczenie żołądka, dzięki czemu przestanie się on ciągle upominać o kolejne porcje jedzenia.

To, że trzy batony lub pięć ciastek mieści się w Twojej dłoni nie oznacza, że wolno Ci je bezkarnie zjeść. Tu liczy się zdrowe jedzenie.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28368 )
Array ( [docId] => 28368 )