Na czym polega dieta Montignac

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 05-07-2012 r.

Pierwotnie dieta Montignaca miała służyć przede wszystkim osobom chorym na cukrzycę. Jednak program żywienia Michaela Montignaca okazał się sposobem na pozbycie się nadwyżki kilogramów, bez dokładnego liczenia kaloryczności posiłków oraz bez konieczności ograniczenia ilości dań.

Zasady diety Montignac

Zdaniem Francuza przybieranie na wadze nie wiąże się z nadmierną ilością spożywanych posiłków, ale z ich niewłaściwym komponowaniem. Dokonał on dwóch podziałów.

Pierwszy zastosował do wszystkich rodzajów produktów, wśród których wyróżnił produkty białkowe, węglowodanowe, warzywa, owoce, rośliny strączkowe, nasiona i tłuszcze.

Drugi obejmuje węglowodany, które podzielił na „dobre” – o niskim indeksie glikemicznym, które wcale lub w nieznacznym stopniu podnoszą poziom cukru we krwi oraz „złe” – podwyższające poziom cukru we krwi i poziom IG.

Dwie fazy w diecie Montignac

Dieta Montignaca składa się z dwóch etapów – utraty wagi oraz jej utrzymania. W pierwszej fazie, trwającej od kilku tygodni do kilku miesięcy, dzienne menu składa się z trzech posiłków: obfitego śniadania, średniego obiadu oraz lekkiej kolacji. Nie powinieneś omijać żadnego posiłku. Potrawy możesz komponować albo jako połączenie białka i tłuszczu oraz węglowodanów o IG poniżej 35, np. rybę z pełnoziarnistym ryżem lub mięso z brokułami, albo w postaci białka i węglowodanów z IG poniżej 50.

Drugi etap wiąże się ze zmianą żywienia na resztę życia. Nadal powinieneś unikać produktów o wysokim IG, np. klusek, płatków kukurydzianych czy pszennego pieczywa. Od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na małe odstępstwo od diety, ale wówczas powinieneś ograniczyć tłuszcze.

Dieta Montignaca jest metodą odżywiania, która nie tylko pozwoli Ci schudnąć, ale dostarczy Twojemu organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych i witamin.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28345 )
Array ( [docId] => 28345 )