Składniki diety polymeal

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 03-06-2012 r.

Po ukończeniu 40. roku życia zarówno u kobiet, jak i mężczyzn zwiększa się ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, zwanej też chorobą niedokrwienną serca. W celach profilaktycznych warto zastosować dietę polymeal, której podstawę stanowi czosnek, tłuste ryby morskie, gorzka czekolada oraz czerwone wino.

Zawał serca, będący zwykle następstwem zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych jest przyczyną zgonu co czwartego Polaka. Aby zapobiec wystąpieniu choroby niedokrwiennej serca, jak i złagodzić objawy po jej zdiagnozowaniu należy zastosować dietę niskocholesterolową oraz dostarczającą niewielkie ilości cukrów prostych.

Posiłki powinny być lekkostrawne i spożywane w małych porcjach, za to częściej (5 razy dziennie). Należy ograniczyć do minimum spożywanie tłustego mięsa - dziczyzny, baraniny, wieprzowiny, wołowiny, a także masła, śmietany, słodyczy, słoniny, smalcu i boczku. Niewskazane są również dania ciężkostrawne i wzdymające np. bigos, gołąbki, krokiety. Zamiast nich należy zadbać o to, aby w Twojej diecie znalazły się przede wszystkim produkty korzystnie wpływające na układ sercowo-naczyniowy.

W diecie polymeal najważniejszymi składnikami są tłuste ryby morskie, czosnek, gorzka czekolada, czerwone wino oraz orzechy włoskie. Po tuńczyka, dorsza, halibuta czy łososia powinieneś sięgać 4 razy w tygodniu, ponieważ dzięki zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 znacznie chronią układ sercowo-naczyniowy oraz hamują powstawanie skrzeplin. Czerwone wytrawne wino posiada przeciwutleniacze, które korzystnie wpływają na pracę serca, jednak w ciągu dnia możesz pozwolić sobie tylko na 150 ml tego napoju.

 

Z kolei nie musisz się ograniczać z jedzeniem ciemnej gorzkiej czekolady, która usprawnia przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Możesz zjeść nawet tabliczkę tego produktu w ciągu dnia, ale musi on zawierać minimum 70 procent kakao. W tym zestawie znajdują się również orzechy włoskie i migdały w łącznej ilości 40-60 gram na dobę. Nie zapominaj o codziennej porcji warzyw i owoców (łącznie 400 gram), ponieważ dzięki antyoksydantom przeciwdziałają tworzeniu się zakrzepów.

Dieta polymeal to także kasze, pieczywo razowe, mleko i jego przetwory, zielona herbata i oliwa z oliwek. W trakcie jej stosowania powinieneś również sięgać po cynamon, głóg, rozmaryn oraz pieprz cayenne.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29665 )
Array ( [docId] => 29665 )