Skutki niedoboru witaminy B12

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 23-05-2012 r.

Podstawowym skutkiem niedoboru witaminy B12 jest anemia spowodowana niedostateczną ilością erytrocytów we krwi, czyli czerwonych krwinek. Na jej brak organizm reaguje dolegliwościami ze strony układu nerwowego. Należy ją jak najszybciej uzupełnić, gdyż przedłużający się stan niedoboru może stanowić zagrożenie dla życia.

Witamina B12 zamiennie nazywana jest kobalaminą lub czerwoną witaminą ze względu na czerwone zabarwienie wynikające z zawartości kobaltu. Tą rozpuszczalną w wodzie witaminę dostarczysz organizmowi przede wszystkim w formie mięsa, ryb, owoców morza, jaj, drobiu, a także mleka i jego przetworów. Nie znajdziesz jej w roślinach za wyjątkiem grzybów – kurki i borowiki oraz wodorostów. Wchłanianie witaminy B12 jest procesem długotrwałym, a jej magazynowaniem zajmuje się wątroba, gdzie znajduje się jej aż 90 procent.

Przy niedostatecznej ilości witaminy B16 w codziennej diecie Twój organizm jest osłabiony i nie produkuje wystarczającej ilości erytrocytów, czyli czerwonych krwinek, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W wyniku tego spada poziom hemoglobiny, co przekłada się ma powstanie anemii złośliwej inaczej niedokrwistości. Towarzyszy jej przewlekłe zmęczenie, zawroty głowy, zmniejszenie koncentracji, problemy ze skórą, łamliwość paznokci, nadmierne wypadanie włosów, brak apetytu, senność oraz kołatanie serca. Brak reakcji może spowodować zaburzenia wzrostu i dojrzewania u dzieci, a w przypadku dorosłych skończyć się zaburzeniami psychiczno-fizyczne.

 

Witamina B12 jako istotny koenzym bierze udział w procesie syntezy metioniny, aminokwasu, bez którego wiele podstawowych czynności życiowych byłoby niemożliwe. Przy sporych brakach kobalaminy dochodzi do zaburzeń przemiany materii, pogarsza się praca jelit i żołądka. Często dochodzi do utraty poczucia smaku oraz zaburzeń w chodzie.

Do jednych z najpoważniejszych konsekwencji chronicznego niedoboru witaminy B12 w organizmie należą zaburzenia układu nerwowego, czemu towarzyszą objawy psychiatryczne typu paranoja, depresja czy otępienie.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29645 )
Array ( [docId] => 29645 )